Podwyżki płac w Kolejach Śląskich

Wynagrodzenia zasadnicze pracowników Kolei Śląskich wzrosną w 2024 roku co najmniej o 1000 zł brutto – to jeden z najważniejszych zapisów porozumienia płacowego podpisanego w spółce 27 listopada. „Solidarność” i pozostałe organizacje związkowe działające w firmie uzgodniły z pracodawcą, że podwyżka wejdzie w życie w dwóch transzach.

Pierwszą część podwyżki pracownicy otrzymają już w styczniu i wyniesie ona 700 zł brutto. Natomiast w kwietniu stawki zasadnicze poszczególnych osób zostaną podwyższone o 10 proc. w stosunku do poziomu z 2023 roku. – Jesteśmy usatysfakcjonowani, to były dobre negocjacje. Przystępowaliśmy do rozmów z założeniem, że podpiszemy porozumienie, jeśli pracodawca zaproponuje minimum 1000 zł. Ten cel udało się osiągnąć, a są osoby, które dostaną więcej, np. 1200, 1300, a nawet 1500 zł brutto – mówi Mariusz Samek, przewodniczący „Solidarności” w Kolejach Śląskich.

Podkreśla, że w zeszłym roku związkowcom także udało się wynegocjować znaczące kwoty podwyżek. W sumie zarobki w firmie w ciągu dwóch lat wzrosną o ponad 2 tys. zł. – Cały czas dążymy do tego, żeby warunki pracy były coraz lepsze i to się dzieje. Koleje Śląskie stają się coraz bardziej atrakcyjnym pracodawcą, co przyciąga chętnych do pracy – dodaje Mariusz Samek.

W firmie zatrudnionych jest ponad 1000 osób.

aga
źródło foto: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/SQ9NI