Solidar Śląsko Dąbrow

Nieważne jak, byle sprywatyzować

Minister skarbu państwa Aleksander Grad zignorował zaproszenie związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej do udziału w posiedzeniu zespołu roboczego ws. prywatyzacji spółek węglowych powołanego w ramach  Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.  Posiedzenie odbywało się dziś w Katowicach.

– Zespół roboczy został powołany po to, aby wypracować  kompromis w sprawie upublicznienia spółek węglowych.  Ale fakty wskazują na to, że dla resortu skarbu nie ma to najmniejszego znaczenia. I nie chodzi tu nawet o fakt, że minister Grad zignorował związkowe zaproszenie i nie raczył wysłać nawet swojego przedstawiciela na dzisiejsze spotkanie. Okazuje się, że minister rozpoczął proces prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej i nawet wyznaczył już termin jej debiutu na giełdzie na 30 czerwca,  mimo że nie ma na to  formalnej zgody właściciela JSW S.A., czyli Walnego Zgromadzenia w osobie wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka – powiedział Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, a zarazem szef górniczych struktur związku.

W spotkaniu ze związkowcami w Katowicach udział wzięła wiceminister odpowiedzialna w resorcie gospodarki za górnictwo Joanna Strzelec-Łobodzińska. – Ale od niej też nie usłyszeliśmy wieści dających nadzieję na porozumienie z rządem w sprawie ewentualnego debiutu spółek węglowych – dodaje Kolorz. Przedstawiciele związków po raz kolejny podkreślili, że nie zgadzają się  na taką prywatyzację spółek węglowych, która nie gwarantuje zachowania kontroli Skarbu Państwa nad górnictwem.

Dodaj komentarz