Nauczyciele z Poręby domagają się zaległych wypłat

Pracownicy wszystkich szkół w Porębie wciąż czekają na zaległe wynagrodzenia. 30 listopada najpierw protestowali przed siedzibą Urzędu Gminy, a następnie wzięli udział w sesji Rady Gminy. Jednak w ciągu kilkugodzinnych obrad nie padły jakiekolwiek deklaracje, że znajdą się pieniądze na wypłaty.

Jak informuje Małgorzata Benc z biura terenowego śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Zawierciu w akcji wzięło udział kilkudziesięciu nauczycieli i pracowników szkół, którzy przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: „Żądamy szacunku i pensji”, „Szkoły ofiarami samorządu” oraz „Domagamy się zapłaty za pracę”. Protestujących pracowników oświaty wsparli rodzice uczniów oraz związkowcy z Solidarności z zakładów pracy z powiatu zawierciańskiego.

Uczestnicy protestu są oburzeni postawą władz Poręby i przebiegiem sesji. –  Burmistrz cały czas podkreślał, że gmina nie ma pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników szkół, a winą za całą sytuację obarczył poprzednie władze. Mijał się z prawdą i przerzucał odpowiedzialność na dyrektorów szkół, którzy w jego ocenie źle gospodarowali przekazanymi subwencjami – mówi Małgorzata Benc.

Anna Gacek, przewodnicząca oświatowej Solidarności w Zawierciu podkreśla, że obrady zakończyły się ok. godz. 18.00. – Po zakończeniu sesji miały się jeszcze zebrać poszczególne komisje, ale nie wiadomo, czy podejmą jakikolwiek decyzje w sprawie oświaty – mówi Anna Gacek. Zaznacza, że część nauczycieli już zapowiedziała złożenie pozwów w sądzie pracy.

Przed rozpoczęciem obrad związkowcy wręczyli wszystkim radym stanowisko oświatowej Solidarności w Zawierciu, w którym podkreślono, że środki przekazywane szkołom przez władze gminy są niewystarczające, a problemy finansowe Poręby odbijają się tylko na jednej grupie pracowników. – Za 3 tygodnie święta Bożego Narodzenia, pracownicy szkół niemal od 2 miesięcy nie mają za co żyć, pracując z takim samym oddaniem popadają w długi, (…) nie mogą spłacać kredytów, opłacać swoich zobowiązań, utrzymać swoich rodzin – czytamy w stanowisku.

Wypłat za listopad nie otrzymali pracownicy wszystkich szkół w Porębie – Miejskiego Zespołu Szkół nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 3.

aga