Na razie nie będzie strajku w rybnickim szpitalu. Kolejne rozmowy w przyszłym tygodniu

Związki zawodowe z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku zawiesiły na tydzień  rozpoczęcie zapowiadanego na 24 lutego bezterminowego strajku w placówce. To efekt wczorajszych i dzisiejszych  rozmów związków zawodowych z pracodawcą prowadzonych z udziałem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

– Dopóki jest szansa na porozumienie, trzeba rozmawiać. Dzisiejsze negocjacje w szpitalu z udziałem marszałka  pokazały, że taka szansa jest, dlatego podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu rozpoczęcie bezterminowego strajku na 2 marca. Umówiliśmy się na kolejne rozmowy z marszałkiem i dyrekcją szpitala na 25 lutego – powiedział Piotr Rajman, przewodniczący „Solidarności” w WSS nr 3 w Rybniku.

Związki zawodowe z rybnickiego szpitala domagają się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników placówki o 400 zł brutto. 13 lutego w placówce przeprowadzony został dwunastogodzinny strajk ostrzegawczy, w którym wzięło udział ponad 700 pracowników. Piotr Rajman zaznacza, że po proteście dyrekcja szpitala zobowiązała się do rozpoczęcia negocjacji płacowych i przedstawienia swoich propozycji. To zobowiązanie nie zostało dochowane. Kolejne rozmowy prowadzone 17 i 18 lutego zakończyły się fiaskiem, dlatego strona związkowa zapowiedziała na 24 lutego strajk bezterminowy, jednocześnie zwracając się do marszałka o pilne działania w sprawie trudnej sytuacji i konfliktu w rybnickim szpitala. Marszałek włączył się w próbę rozwiązania konfliktu. Pierwsze rozmowy z jego udziałem odbyły się 20 lutego w Katowicach, a 21 lutego były kontynuowane w Rybniku.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku na umowach o pracę zatrudnionych jest przeszło 1300 pracowników.

ny