Manifestacja w Helsinkach i strajki w całej Finlandii

Blisko 300 tys. Finów wzięło na przełowmie stycznia i lutego udział w akcjach protestacyjnych i strajkach przeciwko forsowanym przez prawicowy rząd reformom rynku pracy i cięciom socjalnym. 1 lutego 13 tys. ludzi demonstrowało na Placu Senackim w Helsinkach.

Akcję zorganizowały dwie największe fińskie centrale związkowe SAK i STTK zrzeszające pracowników różnych branż. 31 stycznia strajkowali pracownicy placówek przedszkolnych i żłobkach. 1 lutego rozpoczął się dwudniowy strajk w przemyśle, w transporcie, w handlu i w usługach publicznych. Strajkowali pracownicy lotnisk i portów. Linie lotnicze Finnair odwołały ponad 500 lotów zaplanowanych na 1 i 2 lutego. Strajkowały załogi kopalń i rafinerii. Zamkniętych było wiele sklepów. 2 lutego prowadzony był strajk na fińskiej kolei. Do akcji strajkowej przystąpili też pracownicy metro w Helsinkach oraz kierowcy autobusów miejskich i motorniczy tramwajów.

Związkowcy od kilku miesięcy protestują przeciwko reformom planowanym przez premiera Finlandii Petteriego Orpo i ministra finansów Riikkę Purrę. Podkreślają, że rządowe reformy prawa pracy są wprowadzane wyłącznie z powodów ideologicznych i że rząd kompletnie ignoruje wpływ tych zmian na rynek pracy i gospodarkę narodową.

Centrala SAK jeszcze we wrześniu opublikowała na swoich stronach internetowych katalog „reform” planowanych przez rząd. To m.in. brak wynagrodzenia za pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego, zniesienie urlopu na zmianę pracy, ograniczenie prawa do strajku, w prowadzenie 200 euro kary dla każdego strajkującego w przypadku uznania strajku za nielegalny, wprowadzenie różnych instrumentów osłabiających pozycję związków zawodowych w rokowaniach w sporach zbiorowych, obniżanie standardów warunków zatrudnienia i płacy przewidywanych w dotychczasowych układów zbiorowych, cały szereg cięć w opiece społecznej, w tym obniżki świadczeń dla dzieci i bezrobotnych. Część tych reform już została wprowadzona w życie.

Centralna Organizacja Fińskich Związków Zawodowych SAK jest konfederacją związków zawodowych. Członkami SAK jest 18 związków zawodowych, które zrzeszają łącznie około 900 000 członków. STTK to Fińska Konfederacja Profesjonalistów. W jej skład wchodzi 13 organizacji związkowych liczących 430 tys. pracowników.

oprac. ny.
źródło foto: Facebook/SAK/manifestacja w Helsinkach 1.02.24