Masowy protest Finów przeciwko cięciom i „reformie” prawa pracy

Dwie największe fińskie centrale związkowe SAK i STTK protestują przeciwko rządowym reformom mającym na celu cięcia socjalne i ograniczenie uprawnień pracowniczych. 31 stycznia strajkowali pracownicy placówek przedszkolnych i żłobków. 1 lutego do akcji przystąpią kolejne sektory, w tym przemysł i transport, komunikacja publiczna, poczta i handel. Tego dnia w Helsinkach odbędzie się wielka manifestacja. Jak szacują organizatorzy, w sumie w protestach weźmie udział prawie 300 tys. pracowników.

– Pierwsze cięcia dotyczące bezrobotnych już weszły w życie, a rząd przygotowuje dalsze działania. Słabsze bezpieczeństwo pracy, bezpłatne zwolnienia lekarskie i ograniczenia prawa do strajku są tuż za rogiem. Atak na prawa pracowników spowoduje drastyczny wzrost nierówności społecznych w Finlandii – mówi szef centrali SAK Jarkko Eloranta. Wtóruje mu szef centrali STTK Antti Palola, który podkreśla, że rządowe reformy prawa pracy są wprowadzane wyłącznie z powodów ideologicznych i że rząd kompletnie ignoruje wpływ tych zmian na rynek pracy oraz gospodarkę narodową.

Związkowcy od kilku miesięcy protestują przeciwko reformom forsowanym przez premiera Finlandii Petteriego Orpo i ministra finansów Riikkę Purrę. Rozpoczęta właśnie akcja jest kulminacją dotychczasowych protestów.

Centrala SAK jeszcze we wrześniu opublikowała na swoich stronach internetowych katalog „reform” planowanych przez rząd. To m.in. brak wynagrodzenia za pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego, zniesienie urlopu na zmianę pracy, ograniczenie prawa do strajku, wprowadzenie 200 euro kary dla każdego strajkującego w przypadku uznania strajku za nielegalny, wprowadzenie różnych instrumentów osłabiających pozycję związków zawodowych w rokowaniach w sporach zbiorowych, obniżanie standardów warunków zatrudnienia i płacy przewidywanych w dotychczasowych układach zbiorowych, cały szereg cięć w opiece społecznej, w tym obniżki świadczeń dla dzieci i bezrobotnych.

Centralna Organizacja Fińskich Związków Zawodowych SAK jest konfederacją związków zawodowych. Członkami SAK jest 18 związków zawodowych, które zrzeszają łącznie około 900 tys. członków. STTK to Fińska Konfederacja Profesjonalistów. W jej skład wchodzi 13 organizacji związkowych liczących w sumie 430 tys. pracowników.

oprac. ny
źródło foto: FB/STTK/Manifestacja przeciwko reformom rządu Orpo-Purra w listopadzie 2023 roku