Kolejne zwolnienia grupowe w Kopex Machinery

12 września związki zawodowe działające w spółce Kopex Machinery rozpoczną konsultacje z pracodawcą w sprawie ograniczenia zwolnień grupowych w firmie. Kolejna już w tym roku redukcja zatrudnienia ma objąć 250 pracowników. Do tej pory pracę w spółce straciło 225 osób.

O zamiarze przeprowadzenia kolejnych zwolnień w zakładach Kopex Machinery w Zabrzu i w Rybniku zarząd firmy poinformował stronę związkową 26 sierpnia, dzień po zakończeniu procedury poprzednich zwolnień grupowych.

Jak informuje Józef Zaniewski, przewodniczący Solidarności w rybnickiej Ryfamie należącej do Kopex Machinery, decyzja o rozpoczęciu kolejnych zwolnień grupowych w spółce jest zaskoczeniem dla pracowników, tym bardziej że w celu ograniczenia skali poprzednich redukcji strona związkowa zgodziła się na zawieszenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. – Dzięki temu o 10 proc. ograniczyliśmy zwolnienia, a zarząd zaoszczędził 1 mln zł. Dodatkowo od 1 czerwca pracodawca obciął pracownikom miesięczne premie do wysokości zaledwie 1 proc. średniej płacy w obu spółkach. Do tej pory w Ryfamie premia wynosiła 13 proc., a w zakładzie w Zabrzu aż 30 proc. Teraz okazało się, że za tragiczną sytuację finansową Kopexu w dalszym ciągu mają płacić wyłącznie pracownicy – mówi Józef Zaniewski.

Związkowcy zapowiadają, że będą walczyć o to, aby liczba zwalnianych została ograniczona o połowę. Konsultacje związków zawodowych z pracodawcą miały się rozpocząć 7 września, ale decyzją zarządu spółki zostały przełożone na 12 września. – To w naszej ocenie gra na zwłokę, bo do ich ustawowego zakończenia pozostaną nam tylko trzy dni – mówi przewodniczący.

Pierwsza tura zwolnień grupowych w zakładach Kopex Machinery trwała od 25 maja do 25 sierpnia. Pracę straciło 225 pracowników. Oficjalną przyczyną redukcji zatrudnienia jest fatalna kondycja ekonomiczna Kopexu spowodowana dekoniunkturą w górnictwie. Jednak zdaniem związkowców zadłużenie Kopexu sięgające 1,5 mld zł to również efekt długoletniego niewłaściwego zarządzania zakładami grupy.

Zakłady Kopex Machinery w Zabrzu i Rybniku zatrudniają obecnie ponad 900 pracowników. Cała grupa Kopex ok. 4000 osób.

bea
źródło foto:commons.wikimedia.org/LWBogdanka