Solidar Śląsko Dąbrow

Kalendarz dni wolnych

W 2014 roku po raz pierwszy skorzystamy z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nakazującego pracodawcom „oddawanie” dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Korzystny dla pracowników wyrok TK zapadł po skardze zgłoszonej przez NSZZ Solidarność. 

Obowiązek oddawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w inny dzień wolny od pracy uchylono w 2011 roku, przy okazji ustanowienia wolnego w święto Trzech Króli. W październiku 2012 roku TK uznał przepis odbierający pracownikom dni wolne za niezgodny z Konstytucją.  

W 2014 roku w soboty wypadają dwa dni świąteczne – Święto Konstytucji 3-go maja i Dzień Wszystkich Świętych. O tym, kiedy pracownik będzie mógł odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę, decyduje pracodawca. 

W sumie w nadchodzącym roku będziemy mieli 13 świąt będących dniami wolnymi od pracy. Pierwsza okazja do przedłużenia sobie weekendu trafia się już na początku stycznia, między Nowym Rokiem przypadającym w środę, a Świętem Trzech Króli, które będziemy obchodzić w poniedziałek. Biorąc zaledwie dwa dni urlopu, w czwartek 2-go oraz w piątek 3-go stycznia, możemy zafundować sobie 6 dni odpoczynku.

Niestety w kolejnych miesiącach będzie pod tym względem nieco gorzej. Na dłuższy oddech od obowiązków będą mogli liczyć jedynie uczniowie. W tym roku zimowe ferie rozpoczynają się w naszym województwie 20 stycznia i potrwają do 2 lutego. Ci, którzy edukację szkolną mają już za sobą, na następne „nadprogramowe” wolne poczekają aż do kwietnia i przypadających w tym miesiącu Świąt Wielkiej Nocy. Wielkanocną Niedzielę w 2014 roku będziemy obchodzić 20 kwietnia. 

O ile w dobiegającym końca roku majowe święta (1 i 3 maja) wypadały wyjątkowo korzystnie, bo w środę i w piątek, to w 2014 roku kalendarz będzie dla nas mniej łaskawy. Święto Pracy wypadnie w czwartek, a rocznica uchwalenia Konstytucji  3-go Maja w sobotę. Pole manewru dla miłośników długich weekendów jest więc mocno ograniczone i chcąc wyjechać na nieco dłuższą majówkę, trzeba będzie poświęcić kilka cennych dni urlopu.

W czerwcu będziemy mieć 2 dni świąteczne: Zielone Świątki w niedzielę 8-go i Boże Ciało w czwartek 19-go dnia tego miesiąca. 27 czerwca to zakończenie roku szkolnego. Wakacje potrwają do niedzieli 31 sierpnia. Pracownicy w wakacje mogą liczyć zaledwie na 1 dodatkowy dzień wolny, czyli święto Wniebowzięcia NMP przypadające jak zawsze 15 sierpnia. W nadchodzącym roku będzie to piątek, a więc weekend automatycznie wydłuży się do 3 dni. 

1 listopada w 2014 roku to będzie sobota, z kolei Święto Niepodległości – wtorek. To oznacza, że biorąc jeden dzień urlopu 10 listopada, można zafundować sobie 4 dni odpoczynku od pracy. Jednak szansa na naprawdę długą przerwę w pracy, bez marnowania zbyt dużej liczby dni urlopowych trafi się w grudniu. Święta Bożego Narodzenia wypadną w czwartek i piątek. Nowy Rok przywitamy w czwartek, a Święto Trzech Króli 2015 będziemy obchodzić we wtorek. Tak więc biorąc zaledwie 8 dni urlopu na przełomie 2014 i 2015 roku, będzie można odpoczywać aż 16 dni.

Łukasz Karczmarzyk

Dodaj komentarz