Jest porozumienie. Będą zarabiać więcej

Wynagrodzenia zasadnicze zdecydowanej większości pracowników PKP Cargo wzrosną od 1 czerwca o 400 zł brutto. To jeden z najważniejszych zapisów porozumienia płacowego podpisanego 24 maja przez przedstawicieli organizacji związkowych i pracodawcę. Łącznie z pochodnymi od wynagrodzenia średnia podwyżka w firmie wyniesie 750 zł brutto.

Jak zaznacza Jan Majder, przewodniczący „Solidarności” w PKP Cargo, wzrost wynagrodzeń wynegocjowany przez związki nie jest mały, ale oczekiwania pracowników były większe. – Nie do końca jesteśmy zadowoleni. Trzeba pamiętać, że w spółce przez ostatnie trzy lata nie było zbiorowych podwyżek wynagrodzeń, a koszty życia diametralnie w tym czasie wzrosły. Niemniej cieszymy się, że w końcu pieniądze trafią do ludzi, a podpisanie porozumienia nie jest odkładane w czasie np. na sierpień, czy wrzesień – mówi.

Jeden z zapisów dokumentu stanowi, że do kolejnego spotkania przedstawicieli organizacji związkowych i pracodawcy dojdzie w listopadzie tego roku. – Będziemy rozmawiać o kondycji finansowej spółki i, jeśli sytuacja ekonomiczna na to pozwoli, o wysokości nagrody z okazji Dnia Kolejarza oraz o podwyżkach wynagrodzeń na przyszły rok. Droga do dalszych negocjacji jest otwarta – dodaje Jan Majder.

Podpisanie porozumienia nie zakończyło sporu zbiorowego na tle płacowym, który strona związkowa wszczęła z pracodawcą na początku marca. Prowadzone w jego ramach mediacje zostały jedynie zawieszone do listopada.

W PKP Cargo zatrudnionych jest niespełna 15 tys. osób. To największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce i jeden z największych w Unii Europejskiej.

aga
źródło foto: materiały prasowe PKP Cargo