Fiasko negocjacji w PKP Cargo

Brakiem porozumienia zakończyły się dotychczasowe rozmowy płacowe w PKP Cargo. Strona związkowa podtrzymuje swój postulat dotyczący podwyższenia stawek zasadniczych wszystkich pracowników o 600 zł brutto. W spółce najprawdopodobniej rozpocznie się spór zbiorowy.

Ostatnie spotkanie między przedstawicielami organizacji związkowych i zarządu spółki odbyło się 1 marca. Jak relacjonuje Jan Majder, przewodniczący „Solidarności” w PKP Cargo, pracodawca nie przedstawił żadnej konkretnej propozycji. – Powoływał się jedynie na trudną sytuację spółki. Gdyby złożył jakąkolwiek propozycję, mielibyśmy o czym dalej rozmawiać. Nie dał nam pola do dalszych negocjacji, podtrzymaliśmy postulat dotyczący podniesienia stawek zasadniczych wszystkich pracowników o 600 zł brutto – mówi przewodniczący „S” w spółce.

Po zakończeniu rozmów związkowcy jeszcze raz przekazali pracodawcy swój postulat, ale tym razem w trybie sporu zbiorowego. Termin na jego realizację upływa 7 marca. – Rozmowy płacowe zaczęły się w kwietniu zeszłego roku i cały czas byliśmy zbywani. Teraz pracodawca będzie musiał podjąć z nami rokowania, więc może zmieni swoje podejście. Pracownicy przez dwa lata nie mieli systemowych podwyżek wynagrodzeń i z niecierpliwością na nie czekają – podkreśla Jan Majder.

27 sierpnia 2021 roku związkowcy podpisali z pracodawcą porozumienie, w którym zagwarantowywano, że w styczniu rozpoczną się negocjacje płacowe, a uzgodnione w ich trakcie podwyżki wejdą w życie 1 kwietnia.

PKP Cargo w całym kraju zatrudnia ok. 15 tys. osób.

aga
źródło foto: commons.wikimedia.org/KarolSzapsza/CC BY-SA 4.0