Dwóch pracodawców z naszego regionu laureatami akcji certyfikacyjnej PPP

– W gronie laureatów tegorocznej edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom znalazły się dwie firmy z naszego regionu: Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Szkoła Podstawowa nr 1  im. Powstańców Śląskich w Imielinie.

Uczciwe warunki pracy i płacy oraz uczciwe traktowanie pracowników mają fundamentalne znacznie. To papierek lakmusowy nowoczesnej, dobrze rozwijającej się gospodarki, a w efekcie nowoczesnego, dobrze rozwijającego się państwa – mówił prezydent Andrzej Duda podczas gali wręczenia certyfikatów Pracodawca Przyjazny Pracownikom, która odbyła się 19 marca w Pałacu Prezydenckim.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Solidarności. Przewodniczący „S” Piotr Duda zaznaczył, że wyróżnieni pracodawcy przestrzegają prawa pracy i współpracują z organizacjami związkowymi. – Dialog nie wynika z żadnej ustawy. Albo się chce go prowadzić, albo nie – podkreślił Piotr Duda.

W gronie laureatów znalazły się dwie firmy z naszego regionu. Są to Jastrzębska Spółka Węglowa należąca do największych pracodawców w Polsce, która zatrudnia w sumie 27 tys. pracowników oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielnie, niewielka placówka, w której pracuje około 50 pracowników.

– Jeszcze w 2015 roku dialog w Jastrzębskiej Spółce Węglowej polegał na tym, że strzelano do górników gumowymi kulami. Z obecnym zarządem możemy prowadzić negocjacje na każdy temat – mówi Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW SA. Przypomina, że efektem rozmów strony związkowej i zarządu spółki było wypłacenie pracownikom świadczeń, które zostały zawieszone w 2015 roku. Związkowcy mają nadzieję, że w najbliższym czasie w JSW uda się wynegocjować nowy układ zbiorowy pracy.

Mariusz Gąsiorczyk, przewodniczący oświatowej Solidarności w Imielinie i nauczyciel w miejscowej Szkole Podstawowej nr 1 podkreśla, że dyrekcja placówki od wielu lat współpracuje ze związkami. – Każdą decyzję dotyczącą kwestii pracowniczych czy rozwoju szkoły podejmuje w oparciu o konsultacje ze stroną związkową. Bierze też pod uwagę opinie pracowników – podkreśla Gąsiorczyk.

W tegorocznej, XI edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom nagrodzone zostały 22 firmy z całego kraju. W sumie w ciągu jedenastu lat wyróżniono 180 pracodawców. 5 z nich otrzymało certyfikat trzykrotnie.

Akcja certyfikacyjna Pracodawca Przyjazny Pracownikom zainicjowana została przez Solidarność w 2007 roku. Pierwszą edycję konkursu honorowym patronatem objął prezydent Lech Kaczyński. Od tamtej pory akcja jest organizowana pod patronatem urzędującego Prezydenta RP. Do udziału w konkursie pracodawców zgłaszają organizacje zakładowe NSZZ Solidarność. Zwycięzców wyłania Komisja Certyfikacyjna, w której znajdują się m.in. przedstawiciele Prezydenta RP, NSZZ Solidarność oraz PIP.

aga
żródło foto: M.Żegliński/Tygodnik Solidarność