Centrale związkowe przedstawiły rządowi propozycje podwyżek płac 2016 roku

NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych we wspólnym komunikacie skierowanym do Ministra Pracy i Polityki Społecznej przedstawiły swoje propozycje dotyczące przyszłorocznego wzrostu wynagrodzeń. Pismo przygotowano w odpowiedzi na na przedstawione przez rząd, prognozowane wskaźniki makroekonomiczne będące podstawą do przygotowania budżetu państwa na 2016 rok.

Według propozycji związków wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien wynosić nie mniej niż 5,9 proc., wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej powinien wynosić nie mniej niż 10,5 proc., a wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę powinien wynosić nie mniej niż 7,4 proc..

Dodatkowo związki zawodowe wskazują, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2015 rroku, zwiększony o 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

W komunikacie zaznaczono, że strona pracowników zastrzega sobie prawo korekty zaproponowanych wzrostów wynagrodzeń oraz emerytur i rent w przypadku zmiany przez stronę rządową prognozowanych wskaźników makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na 2016 rok.

na podstawie komunikatu Działu Informacji Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, ny