Solidar Śląsko Dąbrow

Cała górnicza Solidarność wsparła protestujących w kopalni Kazimierz-Juliusz

Już czwartą dobę trwa protest w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Na terenie kopalni odbyło się dziś nadzwyczajne posiedzenie Rady Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, która podjęła decyzję o rozpoczęciu solidarnościowej akcji protestacyjnej, aby wesprzeć kolegów z Kazimierz-Juliusza.

– Dalsza arogancja i upór pracodawcy oraz właściciela kopalni Kazimierz-Juliusz spotka się ze zdecydowaną reakcją całej górniczej Solidarności. Spotkaliśmy się dzisiaj tutaj, aby pokazać protestującym kolegom, że nie są sami i że mogą na nas liczyć – powiedział Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej „S”.

– Rada Sekcji podjęła decyzję o rozpoczęciu solidarnościowej akcji protestacyjnej w kopalni Kazimierz-Juliusz. Dziś przyjadą tu górnicy z trzech innych kopalń z naszego regionu, aby wesprzeć protestujących pod ziemią kolegów. Jutro zmienią ich związkowcy z górniczej Solidarności z innych kopalń i będziemy prowadzić tę akcję aż do skutku – dodał przewodniczący. Protestacyjna akcja solidarnościowa będzie prowadzona na powierzchni – w cechowni kopalni.

Członkowie SKGWK przyjęli dziś stanowisko, w którym żądają m.in. gwarancji bezpieczeństwa dla uczestników podziemnego protestu w sosnowieckiej kopalni i wycofania się Zarządu KWK Kazimierz-Juliusz z zamiaru dyscyplinarnego zwolnienia protestujących. Górnicza „S” domaga się również m.in. wypłaty zaległych wynagrodzeń dla pracowników Kazimierza-Juliusza, wycofana decyzji o całkowitym zaprzestaniu wydobycia w tym zakładzie do 30 września oraz wyłączenia mieszkań zakładowych z obciążeń majątkowych i komorniczych kopalni.

Górnicza „S” zapowiedziała również złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z zapowiadanym całkowitym zamknięciem kopalni do końca września. – Ogłoszenie upadłości likwidacyjnej Spółki oraz natychmiastowe zatrzymanie eksploatacji, bez przyjętego i zatwierdzonego planu ruchu zakładu górniczego na okres likwidacji, tworzy realne zagrożenie dla zdrowia i życia wykonujących pracę pod ziemią oraz zagrożenie bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego. Naszym zdaniem, takie działania są niezgodne z prawem – czytamy w stanowisku górniczej Solidarności.

pobierz i przeczytaj stanowisko SKGWK

W najbliższą niedzielę, 28 września o godz. 10.00, w cechowni kopalni KWK Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu zostanie odprawiona msza św. w intencji górników sosnowieckiej kopalni. Do protestujących pod ziemią górników zjedzie drugi kapłan i o tej samej godzinie, czyli o 10.00, odprawi mszę św. z ich udziałem.

łk, ny

Dodaj komentarz