Solidar Śląsko Dąbrow

Apel górniczej „Solidarności” do prezesa PiS

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” zaapelowała do prezesa Prawa i Sprawiedliwości o wsparcie rządu dla sektora paliwowo energetycznego. W piśmie skierowanym 9 kwietnia do Jarosława Kaczyńskiego związkowcy wskazują, że z powodu kryzysu gospodarczego wywołanego przez epidemię koronawirusa, spółkom węglowym grozi upadłość. 
 
W ocenie górniczej „Solidarności” dotychczasowe instrumenty antykryzysowe przygotowane przez rząd są skierowane głównie do małych i średnich firm. Z kolei duże przedsiębiorstwa, takie jak spółki górnicze i energetyczne nie mogą liczyć na wystarczające wsparcie, choć znalazły się w bardzo trudnej sytuacji.
 
W piśmie do prezesa PiS zwrócono uwagę, że w ostatnich latach spółki energetyczne zwiększały zarówno import energii jak i węgla. – Taka polityka gwarantowała utrzymanie miejsc pracy w krajach, z których energia i węgiel były importowane, doprowadzając zarazem polskie spółki węglowe na skraj upadłości – napisano w dokumencie. 
 
Zdaniem KSGWK w obliczu kryzysu spowodowanego epidemią polską racją stanu jest obrona rodzimej gospodarki. Dlatego oprócz zwiększenia produkcji energii z węgla wydobywanego przez polskie kopalnie górnicza „S” domaga się również zawieszenia lub wypowiedzenia zobowiązań wynikających z unijnej polityki klimatycznej. – Na naszych oczach waży się los setek tysięcy miejsc pracy. Proszę wziąć pod uwagę fakt, że jeśli spółki węglowe nie przetrwają obecnego kryzysu, upadną również firmy kooperujące z branżą górniczą, wskutek czego znaczące obszary Górnego Śląska na długie lata pogrążą się w zapaści ekonomicznej i społecznej. Zapewniamy, że jako strona społeczna uczynimy wszystko, by nie dopuścić do sytuacji, w której za błędne decyzje zarządów spółek energetycznych i węglowych oraz zaniechania ze strony Rządu RP koszty będą ponosić pracownicy – czytamy w piśmie skierowanym do Jarosława Kaczyńskiego. 
 
and/solidarnoscgornicza.org.pl
źródło foto: flickr.com/CC0
 

Dodaj komentarz