Solidar Śląsko Dąbrow

10. rocznica katastrofy smoleńskiej

W piątek 10. kwietnia minęło 10 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. 
 
W rocznicę tragedii Prezydent Andrzej Duda oddał hołd spoczywającej w krypcie katedry na Wawelu Parze Prezydenckiej. Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami trwająca pandemia koronawirusa uniemożliwia przeprowadzenie uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. – Jestem tutaj, bo uważałem, że jako ten, który pracował przy boku prezydenta Rzeczpospolitej, pana profesora Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, a także, a może przede wszystkim, jako prezydent RP, powinienem oddać hołd prezydentowi, który zginął na służbie ojczyzny i jego małżonce. A także symbolicznie wszystkim tym, którzy zginęli – podkreślił Duda.
 
W imieniu Prezydenta wieńce zostały dziś złożone w całej Polsce na grobach ofiar katastrofy oraz przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, gdzie dziesięć lat temu tysiące ludzi spontanicznie gromadziło się, by oddać hołd ofiarom tragedii. Dziś znajdują się tu tablice pamiątkowe. 
 
Lech Kaczyński był jednym z twórców i liderów „Solidarności”. Uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku, był doradcą MKS i współautorem tekstu Porozumienia Gdańskiego oraz delegatem na I Krajowy zjazd delegatów NSZZ Solidarność. W latach 1990-1991pełnił funkcję I wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej Solidarności. Praktycznie kierował związkiem w czasie kampanii prezydenckiej Lecha Wałęsy i po jego wyborze na urząd prezydenta RP. W listopadzie 2012 r. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność przyznał pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu tytuł: Zasłużony dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. 
 
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska, przedstawiciele parlamentu oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
 
and/prezydent.pl
źródło foto: KPRP
 

Dodaj komentarz