Solidar Śląsko Dąbrow

Zwolnienia i cięcia płac w Bitronie

W dniach 19-20 maja „Solidarność” w Bitron Poland w Sosnowcu przeprowadzi ankietę, w której zapyta pracowników, czy zgadzają się na cięcia pensji. Pracodawca chce obniżyć wynagrodzenia załodze o 20 proc. W firmie trwają zwolnienia. 
 
Zarząd spółki zapowiedział zamiar obniżenia pensji zasadniczych pracowników o 20 proc. i pozbawienia ich innych składników wynagrodzenia, jak dodatki czy premie, na okres 18 miesięcy. – Chcemy, żeby każdy pracownik wypowiedział się w tej kwestii. Od wyniku ankiety uzależniamy nasze dalsze działania. Głosowanie rozpocznie się we wtorek o 5.30 – informuje przewodnicząca. Dodaje, że po proponowanej przez pracodawcę obniżce wynagrodzenia znacznej części załogi byłyby równe płacy minimalnej. 
 
W Bitronie od kilku tygodni trwają też zwolnienia pracowników. Zgodnie z zapowiedziami pracodawcy w pierwszym etapie pracę ma stracić ponad 70 osób, jednak finalnie cięcia mogą być znacznie większe. – Ludzie cały czas dostają wypowiedzenia. Pracodawca nie przedłuża też umów na czas określony. Na dzisiaj pracę straciło już ponad 50 osób. Co gorsza, w wielu przypadkach na ich miejsce przyjmowani są pracownicy firmy zewnętrznej lub obcokrajowcy – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca „Solidarności” w Bitronie.
 
Zarząd spółki poinformował związki zawodowe, że przyczyną planowanych cięć jest kryzys spowodowany epidemią COVID-19. Jednocześnie jednak – jak informuje Izabela Będkowska – spółka nie ubiega się o wsparcie w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej. – Przedstawiliśmy  pracodawcy nasze propozycje rozwiązań, które pomogłyby przetrwać obecny kryzys. Pracownicy są gotowi na wyrzeczenia, żeby ratować swoje miejsca pracy. Jednak pracodawca nie chce z nami rozmawiać. Jakikolwiek dialog nie istnieje – mówi przewodnicząca. 
 
W sprawie trudnej sytuacji pracowników Bitron Poland interweniowało prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach zapraszając przedstawicieli pracodawcy i związki zawodowe na posiedzenie, które odbyło się w formie telekonferencji 30 kwietnia. Zarząd spółki nie wyraził zainteresowania udziałem w rozmowach. 
 
11 maja prezydium WRDS skierowało wystąpienie do zarządu sosnowieckiej firmy o ponowne rozpatrzenie planowanych zwolnień oraz rozpoczęcie konstruktywnego dialogu z pracownikami. – Pochopne, zbyt drastyczne decyzje, zamiast pomóc w przezwyciężeniu problemów, jeszcze je pogłębią – wskazano w treści pisma. 
 
Jednocześnie prezydium WRDS wyraziło gotowość do przyjęcia roli mediatora w rozmowach między zarządem firmy i przedstawicielami związków zawodowych. 
 
Bitron Poland zatrudnia ok. 1000 pracowników. Firma produkuje podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD. Większość załogi stanowią kobiety. 
 
łk
 

Dodaj komentarz