Solidar Śląsko Dąbrow

Zorganizowali protest, dostali podwyżki

O 760 zł brutto wzrosną wynagrodzenia zasadnicze wszystkich pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu. Porozumienie w tej sprawie związki zawodowe podpisały z pracodawcą 18 lipca.

– Liczyliśmy na nieco więcej, ale jesteśmy zadowoleni, bo to spory zastrzyk finansowy. Oczywiście, patrząc na inflację, podwyżka w tej wysokości nie rozwiązuje problemu niskich płac w MOPR, ale na pewno stanowi ważny krok w kierunku poprawy sytuacji materialnej pracowników – mówi Henryk Stawski, przewodniczący „Solidarności” w MOPR w Bytomiu.

Spór zbiorowy w bytomskim MOPR trwał od października zeszłego roku. Przełom w negocjacjach nastąpił dopiero po akcji protestacyjnej zorganizowanej przez związki zawodowe 30 czerwca. W tym dniu ponad 200 pracowników placówki przemaszerowało ulicami Bytomia, a następnie pikietowało przed budynkiem urzędu miasta. Wcześniej siedziba MOPR została oflagowana – Na początku pan prezydent był skłonny dać 600 zł brutto na etat. Po naszej demonstracji zaproponował podwyżkę wynoszącą 760 zł brutto. Ludzie bardzo długo czekali na te pieniądze, dlatego zdecydowaliśmy się tę propozycję przyjąć – mówi związkowiec.

Zgodnie z zapisami porozumienia, w październiku związki zawodowe i przedstawiciele władz miasta wrócą do negocjacji na temat wysokości wynagrodzeń w 2024 roku. – Nie zamykamy tematu podwyżek. W dalszym ciągu będziemy walczyć o lepsze zarobki – mówi Henryk Stawski.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu zatrudnionych jest blisko 350 pracowników.

aga