Wzrost płac w spółce Air Products

Średnio o 50 zł brutto wzrosną w tym roku miesięczne płace pracowników spółki Air Products w Siewierzu. Wysokość podwyżek uzależniona została od ich stawek osobistego zaszeregowania. Pierwsze wyższe pensje załoga dostanie razem z wypłatą za styczeń. Wzrost płac wynegocjowały z kierownictwem firmy pod koniec 2015 roku działające w zakładzie związki zawodowe.

Jak informują związkowcy z Solidarności, pracownicy spółki już od kilku lat otrzymują podwyżki w porównywalnej wysokości. Zwykle nie przekraczają one 1,5 proc. ich płacy zasadniczej. – Ludzie na pewno liczą na większe pieniądze, ale  pracodawca co roku powtarza, że na więcej go nie stać. Przedstawia nam wyliczenia i twierdzi, że wyższy wzrost płac mógłby m.in. doprowadzić do zwolnień w spółce. Te podwyżki są skromne, ale dla nas ważne jest to, że są one systematyczne i co roku ludzie mają naliczaną wyższą podstawę płac – mówi Jakub Kwiatkowski, szef Solidarności w Air Producsts.

Dodaje, że w efekcie niewielkich, lecz regularnych podwyżek stawki zasadnicze pracowników spółki wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat średnio o 250 zł brutto.

W siewierskim  Air Products pracuje blisko 400 osób. Zakład zajmuje się produkcją gazów technicznych.

bea
źródło foto:airproducts.com/mat.prasowe