Trzecia doba protestu. Jeden z głodujących zasłabł

Już trzecią dobę trwa protest pracowników Huty Pokój z Rudy Śląskiej w siedzibie katowickiego Węglokoksu, właściciela przedsiębiorstwa. Protestujący żądają realizacji postanowień zawartego we wrześniu porozumienia, które miało uratować rudzki zakład. W czwartek przed południem jeden z głodujących zasłabł i trafił na obserwację do szpitala.

Akcję protestacyjną w siedzibie Węglokosu rozpoczęło we wtorek 3 grudnia ośmiu związkowców – czterech z NSZZ „Solidarność” i czterech z WZZ „Sierpień’80”. Pierwszego dnia dwóch z nich przystąpiło do głodówki, w środę liczba głodujących wzrosła do czterech. W czwartek dołączyły kolejne dwie osoby. – Jednak wkróce potem dwóch kolegów poczuło się gorzej. Wezwaliśmy pomoc medyczną, dostali zastrzyki, ale jeden z nich, który w środę rozpoczął protest głodowy, z powodu kłopotów z ciśnieniem trafił do szpitala i pozostaje tam na obserwacji – poinformował Joachim Kuchta, przewodniczący „Solidarności” w Hucie Pokój. – Mamy nadzieję, że szybko wróci do formy. My nie przerywamy protestu. W piątek rozszerzamy głodówkę – dodaje Kuchta.

Huta Pokój w Rudzie Śląskiej, wraz z należącymi do niej mniejszymi spółkami, jest winna swojemu właścicielowi, czyli Węglokoksowi blisko 180 mln zł. Z kolei dług wobec banków to 50 mln zł. 19 września zawarte zostało porozumienie między hutą, Węglokoksem i stroną społeczną, które zakładało m.in. przekształcenia wewnętrzne i częściowe oddłużenie przedsiębiorstwa wobec Węglokoksu. Realizacja porozumienia miała zapewnić zadłużonej hucie ciągłość produkcji i uratować miejsca pracy. Zdaniem protestujących ta umowa nie jest realizowana. Zarząd Węglokoksu zapewnia, że huta będzie działać, a miejsca pracy zostaną uratowane. Związkowcy domagają się, aby zapowiedzi właściciela huty zostały potwierdzone przez przedstawicieli rządu. – Chcemy, żeby to rząd był gwarantem tego, że huta będzie działać i nikt nie straci pracy – podkreślił Joachim Kuchta.

Huta Pokój wraz ze spółkami zależnymi zatrudnia blisko 800 osób.

ny
źródło foto: NSZZ „S” w Hucie Pokój