Trwa okupacja Kompanii. W piątek masówki w kopalniach

Około 200 górników okupuje siedzibę zarządu Kompanii Węglowej i oczekuje na przyjazd przedstawiciela Ministra Gospodarki, czyli właściciela Kompanii. Sztab protestacyjno-strajkowy kompanijnych central związkowych zdecydował, że w piątek 14 listopada we wszystkich kopalniach i zakładach KW odbędą się masówki dla załóg.

W czwartek rano zarząd Kompanii Węglowej podczas prezentacji programu naprawczego spółki poinformował przedstawicieli związków zawodowych, że może zabraknąć środków na grudniowe wynagrodzenia dla pracowników KW. Oświadczył też, że nie udało mu się pozyskać źródeł finansowania kluczowych elementów programu naprawczego spółki. Strona związkowa uznała, że zarząd utracił wiarygodność i zażądała interwencji nadzoru właścicielskiego. Prezes wyjechał do Warszawy, a do  reprezentantów central związkowych przebywających w siedzibie zarządu spółki dołączyło około 200 górników z kopalń KW.

– Czekamy na powrót prezesa, a przede wszystkim na przyjazd wyposażonego w odpowiednie pełnomocnictwa przedstawiciela właściciela, czyli resortu gospodarki. Potrzebne są szybkie decyzje i zdecydowane działania. I tego oczekujemy od osób odpowiedzialnych za sektor górniczy – powiedział Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności. – 14 listopada podczas masówek będziemy informować załogi o dramatycznej sytuacji w Kompanii. I wspólnie w ramach międzyzwiązkowego sztabu protestacyjno-strajkowego będziemy podejmować decyzje, co do dalszych działań. Niewykluczone, że jednym z pierwszych kroków będzie ogłoszenie pogotowia strajkowego w Kompanii – dodał przewodniczący.

Reprezentanci sztabu protestacyjno-strajkowego przygotowali też wystąpienie do premier Ewy Kopacz.  –  W piątek rano przekażemy je na ręce wicewojewody śląskiego Andrzej Pilota, który już dziś zobowiązał się, że natychmiast przekaże je do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Oczekujemy od rządu szybkiej reakcji i pełnego zaangażowania się w rozwiązanie tej dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazło się Kompania i kilkadziesiąt tysięcy jej pracowników. Już nie ma czasu na półśrodki i pozorowanie dialogu, niezbędne są pilne o zdecydowane działania – powiedział Jarosław Grzesik.

W części kopalń pierwsze masówki rozpoczną się o godz. 6.00, w części o godz. 6.30. Przewodniczący górniczej Solidarności będzie uczestniczył w masowce w swojej macierzystej kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu. Po zakończeniu masówki, około 7.00 przed brama kopalni odbędzie krótki briefing prasowy. Ok. godz. 8.00 planowane jest spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim z wicewojewodą śląskim i przekazanie petycji do premier Ewy Kopacz.

ny