Solidar Śląsko Dąbrow

Sukces „Solidarności” w Tenneco

Podwyżki wynagrodzeń, 500 zł na tzw. „wczasy pod gruszą” i korzystniejsze dla pracowników zasady naliczania premii motywacyjnej – to najważniejsze zapisy porozumienia płacowego podpisanego przez „Solidarność” w Tenneco Silesia w Stanowicach. Związek działa tam zaledwie od roku. 
 
Porozumienie płacowe zostało zawarte 29 listopada. Zgodnie z jego zapisami od 1 marca przyszłego roku wynagrodzenia pracowników Tenneco w Stanowicach zatrudnionych w systemie godzinowym wzrosną średnio o 1 zł netto za godzinę, czyli ok. 160 zł „na rękę” miesięcznie. – Wysokość podwyżki dla konkretnej osoby będzie uzależniona od oceny jego pracy. Uzgodniliśmy jednak, że wzrost nie może być mniejszy niż 60 gr netto za godzinę. Natomiast najlepsi pracownicy mogą dostać więcej niż 1 zł za godzinę pracy – tłumaczy Dawid Brożek, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Tenneco. – Podwyżki wejdą w życie dopiero od marca, ale udało nam się wynegocjować, że w styczniu i w lutym będzie obowiązywała dodatkowa premia również w średniej wysokości 1 zł netto, więc pracownicy odczują wzrost wynagrodzeń już od początku roku – dodaje. 
 
W systemie godzinowym w Tenneco zatrudnieni są pracownicy produkcyjni, czyli ok. 80 proc. załogi. W porozumieniu znalazł się również zapis dotyczący podwyżek dla pracowników biurowych. Ich miesięczne pensje wzrosną średnio o 150 zł netto. Ponadto pracownicy, którzy nie skorzystają z dofinansowania do wczasów z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych otrzymają tzw. ”wczasy pod gruszą” w wysokości 500 zł brutto. Pieniądze te będą pochodzić bezpośrednio od pracodawcy, a nie z funduszu socjalnego. – Uzgodniliśmy również zwiększenie wysokości oraz nowy system wyliczania premii motywacyjnej, uwzględniający frekwencję.  Umówiliśmy się też, że do końca maja przyszłego roku ustalimy zasady programu stażowego, chodzi m.in. o dodatki za staż pracy – wylicza przewodniczący „S” w Tenneco. 
 
Porozumienie płacowe kończy spór zbiorowy, który trwał w Tenneco w Stanowicach od maja. Dokument został podpisany niemal dokładnie w pierwszą rocznicę powstania „Solidarności” w tym zakładzie. Związek rozpoczął działalność 28 listopada zeszłego roku. – Tak się złożyło, że pierwsze „duże” porozumienie udało nam się podpisać dokładnie rok i jeden dzień później. Kiedy rozmawiamy z pracownikami o tym, że warto zapisać się do „Solidarności”, część z nich mówi „zapiszę się, jak coś załatwicie”. No to teraz my możemy powiedzieć, że czas dotrzymać słowa – mówi Brożek. 
 
OM NSZZ „Solidarność” pracowników Tenneco prowadzi negocjacje płacowe również w fabryce Tenneco w Rybniku. Jak wskazuje Dawid Brożek, również w tam niebawem powinno zostać podpisane porozumienie płacowe.  Zakłady w Stanowicach i Rybniku należą do amerykańskiego koncernu Tenneco działającego w sektorze automotive. Zajmują się produkcją układów wydechowych. 
 
łk
 

Dodaj komentarz