Załoga PKM straci gwarancje pracy?

Pracownicy z PKM w Jastrzębiu-Zdroju wciąż nie wiedzą, na jakich zasadach zostaną zatrudnieni w firmie Warbus z Warszawy, która w grudniu 2014 roku wygrała przetarg na obsługę komunikacji w mieście i w sąsiednich gminach. – Warbus ma przejąć od nas te usługi już 1 maja, a do tej pory firma nie podjęła rozmów z PKM w sprawie zasad przejmowania pracowników. Załoga obawia się, że straci gwarancje pracy i płacy – informuje Grzegorz Sztymala, szef Solidarności w PKM.

Zarząd Jastrzębskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej oraz pracownicy spółki są przekonani, że wygrana prywatnej firmy Warbus w przetargu ogłoszonym przez Międzygminny Związek Komunikacyjny była wyłącznie związana z kryterium najniższej ceny. – Wygrali, bo ich oferta była najtańsza. Prócz ceny, żadne inne aspekty zgłoszonych do przetargu ofert nie były przez MZK brane pod uwagę – podkreśla Grzegorz Sztymala.

Przewodniczący informuje, że kierownictwo Warbusa przesłało tylko pismo do prezydent Jastrzębia-Zdroju, w którym m.in. zadeklarowało, że zatrudni pracowników PKM. – Nie wiemy, czy Warbus przejmie całą załogę, czy tylko jej część. Nie mamy też żadnych informacji, czy ludzie będą mieli dotychczasowe uprawnienia socjalne, czy może dostaną pracę na umowach śmieciowych. Nasi pracownicy dobrze wiedzą, że prywatni przewoźnicy nie przestrzegają ani Kodeksu pracy, ani ustawy o czasie pracy kierowców. Nie płacą też za nadgodziny. Nasza załoga nie jest już młoda. Tym bardziej mamy powody, by obawiać się o dalszą pracę – mówi Grzegorz Sztymala.

15 stycznia o sytuacji w PKM dyskutowali podczas nadzwyczajnej sesji jastrzębscy radni. Nie wykluczyli, że miasto wystąpi z MZK.

PKM w Jastrzębiu-Zdroju zatrudnia 192 osoby.

bea