Solidar Śląsko Dąbrow

Strajkują pracownicy rybnickiego szpitala

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku o godz. 7.00 rozpoczęła się akcja strajkowa. Protest został zorganizowany przez wszystkie organizacje związkowe działające w placówce potrwa do godz. 19.00. Związkowcy domagają się podwyższenia wynagrodzeń wszystkich pracowników szpitala o 400 zł brutto.
 
Jak informuje Piotr Rajman, przewodniczący „Solidarności” w rybnickim szpitalu, w strajku bierze udział ok. 500 osób, czyli zdecydowana większość pracowników, którzy przyszli do pracy na pierwszą zmianę. Wśród protestujących są także osoby, które zostały po nocnej zmianie. – Szpital pracuje w trybie ostrego dyżuru. Pracownicy zebrali się w jednej z sal konferencyjnych i na korytarzach. To pokazuje, jak bardzo są zdeterminowani i jak duże jest poparcie dla naszej akcji – mówi przewodniczący „S”.
 
Akcja strajkowa odbywa się w ramach sporu zbiorowego, który w rybnickim szpitalu trwa od maja 2018 roku. Przedstawiony wówczas postulat dotyczył podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników o 1200 zł brutto. W październiku, w wyniku strajku zawarto porozumienie gwarantujące podwyżki wynoszące średnio 400 zł brutto na etat. Jak informuje Piotr Rajman, zgodnie z zapisami tego dokumentu, wynagrodzenia najmniej zarabiających pracowników wzrosły o 500 zł. 
 
W czerwcu 2019 roku w rybnickim szpitalu podpisano jeszcze jedno porozumienie płacowe. Uzgodniono w nim kolejne podwyżki wynoszące od 150 do 300 zł brutto. Zanim doszło do zawarcia tych uzgodnień, w szpitalu odbyło się referendum strajkowe, w którym większość załogi opowiedziała się za strajkiem.
 
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku na umowach o pracę zatrudnionych jest przeszło 1300 pracowników.
 
ak
 

Dodaj komentarz