Solidar Śląsko Dąbrow

Stop Stresowi w Sądzie!

28 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych Solidarność pracowników sądownictwa rozpoczęła akcję informacyjną „Popieram: Stop Stresowi w Sądzie”. Kampania jest częścią realizowanego od stycznia projektu „Monitoring stresu zawodowego w sądach i jego skutków zdrowotnych”. 
 
– Pracownicy sądów w całej Polsce przykleili do swoich ubrań naklejki z hasłem naszej kampanii. W sądach powiesiliśmy również plakaty. Akcję będziemy powtarzać w ostatni poniedziałek każdego miesiąca – mówi Edyta Odyjas, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Pracowników Sądownictwa. 
 
Projekt „Monitoring stresu zawodowego w sądach i jego skutków zdrowotnych”, realizowany przez sądowniczą Solidarność, Fundację Batorego oraz Stowarzyszenie Zdrowa Praca ma na celu  zebranie wiarygodnych danych o zagrożeniach i obciążeniu psychospołecznym osób pracujących w sądach oraz skutkach tych zjawisk. Uzyskane informacje zostaną wykorzystane do poprawy psychospołecznych warunków pracy w sądownictwie, m.in. poprzez działania mające na celu   obniżenie stresogenności pracy oraz poprawę ochrony zdrowia pracowników przed negatywnymi skutkami stresu w pracy.
 
Badanie obejmuje wszystkie grupy zawodowe: pracowników obsługi, urzędników sądowych, asystentów sędziów, referendarzy, sędziów oraz kuratorów sądowych. Projekt ruszył na początku 2015 roku, jego realizacja potrwa do stycznia 2016 roku – Każda osoba, która weźmie udział w badaniu uzyska indywidualną informację o stresie zawodowym, na jaki jest narażona w miejscu pracy oraz o zdrowotnych skutkach tego stresu – wyjaśnia Edyta Odyjas. 
 
Aby wziąć udział w badaniu należy skontaktować się z przedstawicielami  sądowniczej Solidarności. Po zarejestrowaniu się w specjalnie przygotowanym serwisie internetowym  jego uczestnicy otrzymują do wypełnienia ankietę. – Pytań ich blisko 500. Wypełnienie ankiety trwa ok. 3 godzin, ale na pewno warto poświęcić ten czas. Wyniki badania będą dla nas nieocenionym argumentem w negocjacjach   z resortem sprawiedliwości na temat poprawy warunków pracy w sądownictwie – mówi przewodnicząca. 
 
łk
 

Dodaj komentarz