Solidar Śląsko Dąbrow

„Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Tenneco, która działa w Stanowicach, w Rybniku i w Czerwionce-Leszczynach, jest coraz liczniejsza. Tylko w tym roku do związku zapisało się ponad 100 kolejnych osób. Pracowników przyciąga do „S” skuteczność liderów tej organizacji. Coraz częściej dostrzegają też inne korzyści z przynależności związkowej.
 
MOZ NSZZ „S” Pracowników Tenneco powstała w listopadzie 2018 roku w fabryce w Stanowicach. Niemal od razu do związku zaczęli się zapisywać także pracownicy rybnickiego zakładu Tenneco. W ciągu niespełna dwóch lat związkowcom udało się doprowadzić do wybudowania nowej szatni w fabryce w Stanowicach i parkingu przy zakładzie. Pod koniec tego roku zakończona zostanie budowa nowego systemu wentylacji na hali produkcyjnej. To były pierwsze, ale nie jedyne postulaty, jakie związkowcy przedstawili pracodawcy. Skutecznie upomnieli się też o wzrost wynagrodzeń. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało pod koniec 2019 roku, a wynegocjowane przez „S” podwyżki weszły w życie w marcu tego roku. Stawki godzinowe pracowników produkcyjnych wzrosły, w zależności od oceny ich pracy, od 60 groszy do 1 zł netto. Z kolei miesięczne wynagrodzenia pracowników administracji są wyższe o 150 zł na rękę.
 
We wrześniu zeszłego roku o pomoc w zorganizowaniu się zwrócili się do związkowców z Tenneco pracownicy firmy Dynamic Technologies Polska w Czerwionce-Leszczynach. – Uzgodniliśmy, że lepszym rozwiązaniem będzie przyłączenie tej firmy do naszej organizacji, niż zakładanie nowej komisji – mówi Dawid Brożek, przewodniczący MOZ NSZZ „S” Pracowników Tenneco. W ten sposób pracownicy Dynamic mogli skorzystać z doświadczeń związkowców z Tenneco, a jednym z pierwszych postulatów przedstawionych pracodawcy przez związek, było powstanie nowej szatni. – Udało się doprowadzić do jej budowy, inwestycja powinna zostać zakończona jeszcze w tym roku – podkreśla przewodniczący.
 
Jednym z sukcesów „Solidarności” jest wprowadzenie we wszystkich trzech firmach klarownych zasad oceniania pracowników, od czego uzależnione są miesięczne premie i indywidualne podwyżki. – To przynosi wymierne korzyści, pracownicy czarno na białym widzą, z jakiego powodu dostali premię w takiej, a nie innej wysokości. Jeśli nie zgadzają się z decyzją przełożonych i przyjdą do nas, mamy punkt odniesienia do negocjacji – zaznacza Dawid Brożek.
 
Związkowcy podpisali też ze wszystkimi pracodawcami porozumienia antykryzysowe, zakładające m.in. ochronę miejsc pracy przez okres 6 miesięcy. Jak informuje Dawid Brożek, pracownicy wrócili już do pracy, a produkcja utrzymuje się na poziomie sprzed pandemii. Dlatego „S” rozpoczęła kolejne negocjacje, domagając się, by za pracę w sobotę, oprócz wynagrodzenia pracownicy mogli odebrać dzień wolny.
 
W ocenie przewodniczącego „S”, pracownicy dostrzegają nie tylko poprawę warunków pracy, ale także korzyści płynące z przynależności do „S”, takie jak dostęp do bezpłatnych porad prawnych, czy programy rabatowe dla członków związku. – Na początku musieliśmy przekonywać ludzi do „Solidarności”, dzisiaj sami do nas przychodzą, bo widzą, co dla nich robimy – mówi Dawid Brożek. 
 
W fabrykach Tenecco w Stanowicach i w Rybniku pracuje w sumie ok. 2,8 tys. osób. Obydwie firmy produkują systemy wydechowe. Spółka Dynamic Technologies Polska w Czerwionce-Leszczynach również działa w branży automotive i zatrudnia ok. 250 pracowników.
 
Agnieszka Konieczny
źródło foto: freepik.com
 
 

Dodaj komentarz