Mobilne biuro programu „Czyste Powietrze”

4800 przejechanych kilometrów, 2100 konsultacji i ponad 200 złożonych wniosków o dofinansowanie – to efekty działalnosci Mobilnego Biura programu „Czyste Powietrze” podczas wakacji.

Mobilne biura to inicjatywa Ministra Klimatu, Michała Kurtki, realizowana przez dwa Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska – w Katowicach oraz Krakowie. Projekt ruszył w lipcu. Dotychczas bus dojechał do 58 gmin województwa śląskiego. Z powodu dużego zainteresowania zdecydowano się przedłużyć działalność biura do końca września.

W spotkaniach brali udział eksperci katowickiego WFOŚiGW, którzy doradzali mieszkańcom w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, wymiany tzw. kopciuchów, pomagali w wypełnianiu wniosków, które można było złożyć na miejscu. Już pierwszego dnia działalności Mobilnego Biura udzielono 40 porad mieszkańcom Myślenic. Do tej pory bus przejechał ponad 4800 kilometrów, odwiedzając 58 gmin. Pierwszą gminą otwierającą podróż po województwie śląskim była Pszczyna, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast.

Projekt cieszył się zainteresowaniem. Przykładowo w Tarnowskich Górach udzielono aż 95 konsultacji, w Radlinie 80, a Zabrzu 76. Natomiast najwięcej wniosków złożono podczas wizyty w Rybniku – 16. – Mieszkańcy Rybnika wielokrotnie dopytywali czy mogą jeszcze liczyć na przyjazd Mobilnego Biura. W związku z tym uznaliśmy, że wyjdziemy, a właściwie wyjedziemy im naprzeciw – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Szczegóły dotyczące wrześniowych wyjazdów Mobilnego Biura można znaleźć na stronie:

JM
źródło foto: www.wfosigw.katowice.pl