„Solidarność” w Brembo coraz silniejsza

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy do „Solidarności” działającej w dąbrowskim Brembo zapisało się ponad 70 osób. Organizacja powstała w listopadzie zeszłego roku i zrzesza już blisko 160 pracowników.

Przemysław Koper, przewodniczący zakładowej „S” mówi, że regularnie rozmawia z pracownikami i przekonuje ich do związku. – Ludzie różnie reagują. Część od razu się zapisuje. Inni mówią, że jeszcze poczekają, żeby zobaczyć naszą skuteczność. Z kolei osoby, które już są naszymi członkami, podkreślają, że w ciągu kilku miesięcy działalności wywalczyliśmy więcej, niż pozostałe związki w ostatnich latach – podkreśla związkowiec.

W marcu dzięki porozumieniu wynegocjowanemu przez „Solidarność” i pozostałe związki zawodowe pracownicy zakładu dostali największe podwyżki od lat. W listopadzie negocjacje płacowe zostaną wznowione i będą dotyczyły wysokości przyszłorocznych podwyżek. – Już się do tych rozmów przygotowuję. Biorę udział we wszystkich szkoleniach organizowanych przez śląsko-dąbrowską „Solidarność”. Ostatnie negocjacje rozpoczęły się kilka tygodni po powstaniu „S” i były pierwszymi, w których uczestniczyłem. Dzięki związkowym szkoleniom wiem, że można negocjować jeszcze lepiej – zaznacza Przemysław Koper.

Dzięki temu, że do „S” zapisują się kolejni pracownicy, związek stał się reprezentatywny. W efekcie pracodawca zupełnie inaczej postrzega „Solidarność”. – Dyrektor zaczął z nami współpracować, spotykamy się i rozmawiamy o problemach. Przedstawiam różne pomysły dotyczące poprawy organizacji pracy, czy warunków bhp i przynajmniej połowa z nich jest wdrażana. Zyskują i pracownicy, i pracodawca. Jak praca jest lepiej zorganizowana, to pracownicy są bardziej efektywni – mówi przewodniczący zakładowej „Solidarności”.

Brembo to włoski koncern produkujący systemy hamulcowe do samochodów i motocykli.

aga