Solidar Śląsko Dąbrow

Premia i podwyżki w Denso

130 zł brutto podwyżki do płacy zasadniczej otrzymają z wypłatą za lipiec wszyscy pracownicy spółki Denso Thermal Systems Polska w Tychach. Dodatkowo zyskają 780 zł brutto, bo wzrost wynagrodzeń zostanie im wyrównany od stycznia.

Porozumienie płacowe zawarte przez pracodawcę i zakładową Solidarność przewiduje również wprowadzenie w zakładzie premii rocznej. Pracownicy będą ją otrzymywać w równych kwotach. Gwarantowana wysokość premii wynosi 520 zł brutto. Pieniądze będą wypłacane załodze w kwartalnych ratach po 130 zł brutto. Natomiast maksymalna kwota premii może wynosić nawet 2000 zł brutto.

W rozmowach płacowych związkowcy z Solidarności argumentowali m.in., że podwyżek dla wszystkich pracowników w  firmie nie było już od 4 lat. – Efekt negocjacji jest dobry, ale nasze oczekiwania były większe. Wybraliśmy kompromis, bo zdajemy sobie sprawę, że koszty życia pracowników wciąż rosną. Na te podwyżki ludzie bardzo oczekiwali. Ważne są też uzgodnienia, że wzrost płac oraz nowa premia nie będą blokować możliwości podwyżek dla pracowników w najbliższych latach. Pracodawca nie wykluczył, że do kolejnych rozmów płacowych dojdzie przed końcem 2018 roku – mówi Mateusz Gruźla, przewodniczący Solidarności w Denso.

Przewodniczący wskazuje, że podwyżki w Denso to już drugi w tym roku wzrost płac w tyskiej spółce, ale pierwszy objął tylko 114 osób. W pierwszym kwartale otrzymali oni indywidualne podwyżki.  –  Wtedy każdy z tych pracowników otrzymał po 180 zł brutto. Teraz po drugiej podwyżce pensje tych ludzi wzrosną w sumie o 310 zł brutto. Zdecydowana większość pracowników z tej grupy to członkowie Solidarności – podkreśla przewodniczący.

Spółka Denso Thermal Systems Polska w Tychach zatrudnia prawie 500 osób. Zakład produkuje komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego.

bea

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.