Pracownicy żłobka zrzeszyli się w „Solidarności” i wywalczyli podwyżki

Pod koniec lutego na konta pracowników Żłobka Miejskiego w Siemianowicach Śląskich wpłynęły wyższe wynagrodzenia wraz z wyrównaniem za styczeń. Podwyżkę wynoszącą średnio 500 zł brutto na pracownika wywalczyła „Solidarność ”, która powstała w tej placówce w październiku zeszłego roku.

Jak informuje Grażyna Tręda, przewodnicząca „Solidarności” w siemianowickim żłobku, wysokość podwyżek została uzależniona od stanowiska. Wynagrodzenia opiekunek wzrosły o 550 zł brutto, natomiast pozostali pracownicy otrzymali podwyżki wynoszące od 100 zł brutto do 323 zł brutto. Zróżnicowanie wielkości wzrostu płac było jednym z najważniejszych postulatów związkowców. – Do tej pory wszyscy zarabialiśmy na poziomie płacy minimalnej, co było demotywujące i zwyczajnie niesprawiedliwe. Osoby, które posiadają wyższe kwalifikacje i ponoszą większą odpowiedzialność, powinny zarabiać więcej. W końcu wprowadzona została pewna gradacja stanowisk, ale nikt nie został pominięty – mówi przewodnicząca.

Pracownicy żłobka są przekonani, że gdyby nie pokazali swojej determinacji i nie zorganizowali się w „Solidarności”, tych podwyżek by nie było. – O wzroście płac próbowałyśmy rozmawiać z przedstawicielami władz miasta już w 2021 roku, ale bez rezultatów. Na początku zeszłego roku ponownie zapukałyśmy do drzwi magistratu. Udało nam się wynegocjować jedynie dodatek dla opiekunek, który wynosił 350 zł brutto miesięcznie i był wypłacany od września do grudnia. Podczas spotkań obiecywano nam, że w budżecie miasta na 2023 rok zostaną zabezpieczone pieniądze na podwyżki dla pracowników żłobka, ale żaden dokument nie został podpisany. Czas uciekał, a my nie miałyśmy żadnej gwarancji, że tak będzie. Dopiero, gdy w żłobku powstała „Solidarność”, rozmowy nabrały tempa. Miałyśmy wrażenie, że zaczęto nas poważniej traktować – dodaje Grażyna Tręda.

W siemianowickim żłobku zatrudnionych jest przeszło 40 pracowników, a do „Solidarności” należą już 32 osoby. Jest to pierwsza w naszym regionie samodzielna organizacja „S”, która powstała w miejskim żłobku. Do związku należą także pracownicy żłobków w Będzinie i Wodzisławiu Śląskim, ale są oni objęci działalnością większych organizacji międzyzakładowych.

aga
źródło foto: pixabay.com/CC0