Pracownicy administracji i obsługi szkół dostali podwyżki

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O 700 zł brutto wzrosły w styczniu wynagrodzenia zasadnicze wszystkich pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w placówkach oświatowych podległych rybnickiemu samorządowi. Wzrost płac w tej wysokości jest efektem negocjacji prowadzonych przez przedstawicieli oświatowych związków zawodowych z reprezentantami władz miasta.

Kwota 700 zł brutto wynika z faktu, że o taką właśnie sumę wzrośnie w 2024 r roku płaca minimalna. – Wynagrodzenia zasadnicze wszystkich pracowników administracji i obsługi zostały podniesione o taką samą kwotę, co pozwoliło zapobiec spłaszczeniu zarobków – mówi Hanna Grzelec, przewodnicząca oświatowej „Solidarności” w Rybniku. Podkreśla, że najważniejszą kwestią dla przedstawicieli związków zawodowych było powiązanie wysokości wynagrodzenia z odpowiedzialnością spoczywającą na poszczególnych pracownikach. – Z jednej strony mówimy o osobach odpowiedzialnych za utrzymanie czystości w szkołach, z drugiej o szkolnych sekretarzach. Utrzymywanie zarobków jednych i drugich na zbliżonym poziomie byłoby zwyczajnie niesprawiedliwe – dodaje przewodnicząca.

Porozumienie płacowe obejmujące pracowników administracji i obsługi rybnickich szkół podpisane zostało przez przedstawicieli oświatowych związków zawodowych i władz miasta w październiku zeszłego roku. Hanna Grzelec podkreśla, że teraz na 30-procentowe podwyżki wynagrodzeń zapowiedziane przez rząd czekają nauczyciele.

ak
źródło foto: pixabay.com/CC0