Solidar Śląsko Dąbrow

Postulaty płacowe w spółce Grammer

Pracownicy sosnowieckiej spółki Grammer Automotive Polska upomnieli się o podwyżki wynagrodzeń. W ich imieniu żądania płacowe przedstawiła pracodawcy Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Bitron Poland, która we wrześniu objęła tę firmę zasięgiem swojego działania.
 
Jeden z postulatów „S” dotyczy dostosowania minimalnych i maksymalnych stawek zaszeregowania na poszczególnych stanowiskach do realiów rynkowych, ponieważ są one mało konkurencyjne. Na zmianach proponowanych przez związek pracownicy spółki powinni zyskać średnio ok. 200 zł brutto miesięcznie. Kolejne żądanie odnosi się do zagwarantowania załodze firmy premii wakacyjnej w wysokości 1,6 tys. zł brutto. Solidarność domaga się też rezygnacji z dotychczasowego systemu premiowania na rzecz miesięcznej premii frekwencyjnej w wysokości 450 zł brutto. W ocenie związkowców to rozwiązanie zapewniłoby pracownikom poczucie stabilizacji finansowej. – Obecny system premiowania jest skomplikowany, brane są pod uwagę m.in. wyniki całych zespołów roboczych. W efekcie, gdy jedna osoba zawali, cały zespół pozbawiany jest premii. To sprawia, że pracownicy nigdy nie wiedzą, ile w danym miesiącu zarobią – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca międzyzakładowej organizacji związkowej „S”. Jak zaznacza, termin spotkania z pracodawcą nie został jeszcze wyznaczony, ale wszystko wskazuje na to, że rozmowy rozpoczną się w najbliższym czasie. 
 
„Solidarność” w Grammerze powstała w 2017 roku. Organizacja przez dwa lata działała samodzielnie. – Prowadziliśmy z pracodawcą negocjacje, ale nie przynosiły one takich rezultatów, jakich byśmy oczekiwali. Dlatego postawiliśmy na doświadczenie i wiedzę liderów międzyzakładowej organizacji związkowej. Wiemy, że w ostatnich latach udało im się przeprowadzić wiele skutecznych negocjacji. Uważamy, że razem będziemy mieć większe szanse podczas rozmów z pracodawcą – mówi Marta Strączek, przewodnicząca „S” w Grammerze. 
 
Oprócz Grammera, w skład MOZ NSZZ „S” Bitron Poland wchodzi jeszcze firma Gimplast. Wszystkie trzy zakłady znajdują się blisko siebie i wszystkie działają w branży automotive. Izabela Będkowska podkreśla, że działając w ramach silnej organizacji międzyzakładowej pracownicy mają większe szanse na skuteczną poprawę swoich warunków pracy i płacy
 
aga
źródło foto:pixabay.com/CC0
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *