Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki w Oplu wcześniej

10 marca pracownicy gliwickiego Opla otrzymają wyższe pensje. Płace wzrosną 3,8 proc. Zgodnie z wcześniejszym porozumieniem zawartym przez związki zawodowe z pracodawcą wzrost wynagrodzeń miał nastąpić w połowie roku. Zakładowej Solidarności udało się jednak wynegocjować, aby podwyżka obowiązywała od początku roku.

– Od stycznia koszty utrzymania w naszym kraju drastycznie wzrosły i pracownikom ciężko jest dopiąć domowe budżety. Po trudnych negocjacjach udało nam się przekonać pracodawcę, aby wzrost wynagrodzeń nastąpił wcześniej. 3,8 procentowy wzrost jest zaliczką na podwyżki płac, jakie mają nastąpić w czerwcu, po ogłoszeniu przez GUS wskaźnika wynagrodzeń za I kwartał – powiedział Mariusz Król, szef Solidarności w gliwickim Oplu.

Nowe wyższe wynagrodzenia w gliwickim Oplu będą wypłacane za luty, czyli 10 marca wraz z wyrównaniem za styczeń. Każdy pracownik otrzyma aneks do umowy o pracę z nową stawką zaszeregowania od 01 stycznia 2011 r.  –  Nastąpi też przeliczenie i wypłacenie wszystkich innych składników zależnych od stawki zasadniczej, czyli wzrosną wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, wynagrodzenia urlopowe, zasiłki chorobowe itd. – dodaje Król.  

Gdy w maju GUS opublikuje wskaźnik wynagrodzeń za I kwartał  stawki płac zostaną na nowo przeliczone.-  Zgodnie z porozumienie ta czerwcowa korekta  nie może oznaczac obniżki stawki bazowej, 3, 8 proc mamy już zagwarantowane  – powiedział Król. Podwyżki stawek zasadniczych obejmą także pracowników agencji pracy tymczasowej.

Wcześniejsze podwyżki w gliwickim Oplu to kolejny negocjacyjny sukces zakładowej Solidarności. – W zeszłym tygodniu dyrekcja fabryki pozytywnie odpowiedziała na nasze postulaty dotyczące przejęcia blisko 70 pracowników od agencji pracy tymczasowej – poinformował szef zakładowej „S”.

General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach zatrudnia ponad 3 000 pracowników.  Produkuje  Astrę III notchback i Astra IV hatchback (5d). Trwają przygotowania do wdrożenia produkcji Astry IV hatchback (3d). Ostatnio dzięki Solidarności gliwickiej fabryce udało się zdobyć wyłączność na produkcję  Astrę IV Cabrio.  – Stało się tak głównie dlatego, że nasz związek przestrzegamy zapisów europejskiego porozumienia o restrukturyzacji i przyszłości Opla, a to było jednym z podstawowych kryteriów decyzji o lokalizacji produkcji Astry Cabrio – podkreślił Król.

Dodaj komentarz