Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki płac w zakładach Nexteer

Wynagrodzenia zasadnicze zdecydowanej większości pracowników firmy Nexteer Automotive Poland wzrosną w tym roku o 2 zł brutto na godzinę, czyli o ok. 336 zł brutto miesięcznie. Podwyżka będzie wprowadzona w dwóch etapach. Połowa wynegocjowanej kwoty będzie wypłacana już od marca, druga połowa od września. 
 
Podwyżki to efekt porozumienia płacowego zawartego 13 marca pomiędzy zarządem Nexteer a zakładową „Solidarnością”. Obok podwyżek strony podjęły też uzgodnienia w sprawie nagrody świątecznej i jubileuszowej. Nagroda z okazji  Świąt Bożego Narodzenia będzie o 200 zł wyższa niż rok wcześniej i wyniesie 2 tys. brutto. Ustalono też, że osoby, które przepracowały w zakładzie 20 lat, otrzymają nagrodę jubileuszową wynoszącą 2 tys. zł „na rękę”.
 
– Przedstawiliśmy żądania dotyczące wyższych podwyżek, ale tak właśnie wyglądają negocjacje. Wypracowaliśmy kompromis. A biorąc pod uwagę coraz trudniejszą sytuację w branży motoryzacyjnej, trzeba jasno powiedzieć, że na lepsze porozumienie w tej chwili nie było szans. Choć z drugiej strony trzeba przypomnieć, że i tak są to jedne z najwyższych podwyżek, jakie pracownicy naszej firmy dostali w ostatnich latach – mówi Grzegorz Zmuda, przewodniczący „S” w Nexteer Automotive Poland. 
 
Porozumienie obejmuje pracowników produkcyjnych, którzy stanowią zdecydowaną większość załogi spółki. Podczas negocjacji uzgodniono też, że płace pracowników administracyjnych wzrosną w tym roku o 4 proc., ale dokładny termin wejścia tych podwyżek w życie nie został jeszcze podany przez pracodawcę. 
 
Nexteer Automotive Poland produkuje układy kierownicze do różnych marek samochodów. W dwóch fabrykach Nexteera, w Tychach i w Gliwicach łącznie zatrudnionych jest ok. 1,7 tys. osób.
 
aga
 

Dodaj komentarz