Podwyżki płac w gliwickiej fabryce Opla

4,34 proc. podwyżki płac zasadniczych dostaną od 1 stycznia pracownicy General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach. Po Nowym Roku w fabryce ponownie uruchomiona zostanie trzecia zmiana. W 2015 roku zakład rozpocznie produkcję nowego modelu samochodu.

– Wraz ze stawką zasadniczą wzrosną inne, uzależnione od jej wysokości składniki wynagrodzenia. Podwyżka jest kilkanaście razy wyższa od inflacji, a więc będzie odczuwalna dla pracowników. Ponadto w styczniu zostanie wypłacona premia w wysokości 500 zł za wykonanie planu produkcyjnego w roku ubiegłym, a w październiku pracownicy dostaną bonus w wysokości 1000 zł za wdrożenie produkcji nowego modelu samochodu – mówi Mariusz Król, przewodniczący Solidarności w GMMP.

Podwyżki to efekt wieloletniego porozumienia płacowego podpisanego przez pracodawcę i związki. Jak podkreśla przewodniczący, dzięki jego zapisom płace pracowników gliwickiego Opla wzrosły w latach 2010 – 2014 łącznie o 22,6 proc. – Dzięki długoterminowym porozumieniom, które udało nam się podpisać z pracodawcą, załoga naszego zakładu zyskała również stabilność zatrudnienia. Mimo kryzysu na rynkach motoryzacyjnych i spadku produkcji w naszym zakładzie, nie było u nas przymusowych zwolnień. Nawet gdy w Gliwicach została zlikwidowana trzecia zmiana, pracownicy nie stracili zatrudnienia, lecz byli delegowani do pracy w innych europejskich zakładach GM – podkreśla Mariusz Król.

Trzecia zmiana ma zostać ponownie uruchomiona w gliwickiej fabryce Opla od początku przyszłego roku. Ma to związek z przygotowaniami do rozpoczęcia produkcji Opla Astry V. Pierwsze Astry nowej generacji mają zjechać z taśm produkcyjnych polskiego zakładu GM pod koniec 2015 roku. – Ten model będzie produkowany tylko u nas i w angielskim Ellesmere Port. To oznacza, że na kilka kolejnych lat mamy zapewnioną produkcję, a więc i bezpieczną pracę – dodaje przewodniczący.

GMMP w Gliwicach zatrudnia ok. 3 tys. pracowników. Od  stycznia do września Opel sprzedał w Polsce 19 383 samochody osobowe, czyli ponad 40 proc. więcej niż rok wcześniej.

łk