Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki i premie w Alstom Konstal

Wynagrodzenia w Alstom Konstal w Chorzowie wzrosną o 280 zł brutto. To najważniejszy zapis porozumienia płacowego podpisanego 28 czerwca pomiędzy zakładowymi organizacjami związkowymi a zarządem spółki. 
 
Zgodnie z porozumieniem podwyżki w jednakowej wysokości 280 zł brutto otrzymają pracownicy ze stażem pracy w spółce powyżej roku. Ta grupa, która stanowi 80 proc. załogi, dostanie również jednorazową premię w wysokości 750 zł brutto.  Porozumienie płacowe nie obejmuje osób,  które w zakładzie nie przepracowały jeszcze roku, bo taka jest polityka płacowa zarządu spółki.  
 
Podwyżki obowiązują od 1 lipca, co oznacza, że wyższe wynagrodzenie wpłyną na konta pracowników na początku sierpnia. Natomiast jednorazowe premie zostaną wypłacone na początku lipca.
 
Porozumienie w sprawie podwyżek i jednorazowej premii nie kończy jednak negocjacji płacowych w firmie. Jak zapowiada Karol Pluszczyk, szef zakładowej Solidarności, w pierwszej połowie lipca strony rozpoczną rozmowy mające na celu uzgodnienie wysokości i zasad wypłacania premii absencyjnej oraz wysokości dodatku dla wysoko wyspecjalizowanych pracowników firmy, m.in. lakierników. Związkowcy będą się starać, by te elementy płacowe zostały włączone od początku 2019 roku do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.
 
Chorzowska spółka Alstom Konstal zatrudnia około 1000 pracowników. Produkuje pojazdy szynowe, głownie wagony tramwajów i metra. Należy do francuskiego koncernu Alstom. 
 
bg
źródło foto:commons.wikimedia.org/Kevin.B/CC BY S.A. 4.0
 

Dodaj komentarz