Podwyżki dla najmniej zarabiających

Od 1 lipca w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Jaworznie wejdzie w życie częściowa regulacja płac najniżej uposażonych pracowników fizycznych. Dzięki podwyższeniu stawek godzinowych miesięczne wypłaty najmniej zarabiających kierowców i pracowników warsztatów samochodowych wzrosną o 80-90 zł brutto.

O zniwelowanie znacznych dysproporcji w zarobkach osób zatrudnionych na tych samych stanowiskach płac związkowcy wnioskowali do zarządu PKM już od kilku lat. W 2015 roku strony rozpoczęły rozmowy na temat częściowej regulacji płac najniżej uposażonych kierowców i pracowników fizycznych,  stanowiących 1/3 załogi PKM. – W pierwszej kolejności zależało nam na wyrównywaniu najniższych stawek płacowych. Uzgodniliśmy z pracodawcą, że regulacja płac w najniżej uposażonej grupie pracowników fizycznych będzie przeprowadzana etapowo. Jednorazowe rozwiązanie tego problemu  to byłby ogromny koszt dla naszego zakładu. W efekcie od lipca ludzie zarabiający najmniej wśród pracowników zatrudnionych na najniższych stawkach, będą mieli wyższe wypłaty o 80-90 zł brutto – wyjaśnia Marek Marcinów, szef zakładowej Solidarności. – Ustaliliśmy z zarządem, że rozmowy na temat kolejnego wyrównania ich różnic płacowych wśród kierowców i pracowników warsztatów będziemy kontynuować w przyszłym roku  – dodaje Marcinów.

Zapowiada też, że jeszcze w lipcu związki zawodowe zamierzają rozpocząć rozmowy z pracodawcą na temat regulacji płac w grupie pracowników umysłowych. – Będziemy także negocjować z zarządem, by w naszym PKM funkcjonowały maksymalnie 3 stawki płacowe. Obecnie obowiązuje ich aż kilkanaście – podkreśla przewodniczący.

Regulacja płac dla najniżej uposażonych pracowników fizycznych to kolejny w ciągu ostatnich dwóch miesięcy efekt starań związków zawodowych o wzrost płac w zakładzie. W maju cała załoga dostała podwyżkę w wysokości 100 zł netto. W czerwcu pracownicy otrzymali pierwszą ratę nagrody z okazji Dnia Pracownika Komunikacji Miejskiej w wysokości 450 zł. Pozostałe 450 zł brutto dostaną w grudniu.

PKM w Jaworznie zatrudnia ponad 200 pracowników.

bea
źródło foto:commons.wikimedia.org/Travelarz