Wyższe zarobki w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu

Od stycznia pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu będą zarabiać więcej. Dzięki staraniom zakładowych organizacji związkowych stawki zasadnicze osób zatrudnionych w tej placówce wzrosną o 600 zł brutto.

Kwota podwyżek została uzgodniona przez przedstawicieli związków i władz Bytomia podczas spotkania zorganizowanego 4 grudnia, a porozumienie płacowe zostanie spisane w najbliższych dniach. – Musimy dopracować szczegóły, ale ta kwota już się nie zmieni. Jesteśmy zadowoleni, pracownicy otrzymają kolejną podwyżkę, co pokazuje naszą skuteczność – powiedział po zakończeniu spotkania w magistracie Henryk Stawski, przewodniczący „Solidarności” w placówce.

W ośrodku od października 2022 roku trwa spór zbiorowy na tle płacowym. Związkowcy przez wiele miesięcy próbowali wynegocjować podwyżki, ale kolejne rozmowy zarówno z dyrekcją placówki, jak i przedstawicielami władz miasta, kończyły się fiaskiem. Przełom nastąpił dopiero po akcji protestacyjnej zorganizowanej 30 czerwca tego roku, kiedy to ok. 200 demonstrantów przeszło ulicami Bytomia. Po proteście rozmowy o podwyżkach nabrały tempa, a 28 lipca podpisano porozumienie płacowe, gwarantujące podwyższenie stawek zasadniczych o 760 zł brutto. – Potrafimy rozmawiać, ale jak trzeba to potrafimy też zaprotestować – mówi Henryk Stawski.

Spór zbiorowy nie został jeszcze zakończony. W maju strony powrócą do stołu negocjacyjnego i będą rozmawiać o zwiększeniu corocznego wskaźnika waloryzacji wynagrodzeń w placówce, który obecnie wynosi 2 proc. Jego podniesienie znajduje się wśród postulatów zgłoszonych przez związki w ramach sporu.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu zatrudnionych jest ok. 300 osób.

aga
źródło foto: freepik.com/wirestock