Solidar Śląsko Dąbrow

Happening na Dzień Kobiet

8 marca handlowa Solidarność zorganizowała happening, którego celem było zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem zbyt wygórowanych norm pracy w sieciach handlowych. Na ulicy Stawowej w Katowicach związkowcy ustawili sklepową kasę, przy której przechodnie mogli na własnej skórze przekonać się jak ciężka jest praca kasjerki.

– Na taśmie kasy ustawiliśmy zgrzewki wód mineralnych i inne ciężkie produkty. Następnie prosiliśmy przechodniów, aby spróbowali przerzucać je przez czytnik w takim tempie, w jakim muszą to robić kasjerki. Nikomu się ta sztuka nie udała, a pracownice marketów w ciągu jednego dnia przerzucają takich towarów 3 tony – mówi Alfred Bujara przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność. Dodaje, że happening nieprzypadkowo został zorganizowany w Dzień Kobiet, gdyż ponad 70 proc. zatrudnionych w handlu wielkopowierzchniowym to właśnie kobiety.

– Nie przypuszczałam, że to taka ciężka praca. Ręce bolą już po paru sekundach, nie potrafiłabym tak osiem godzin. Zawsze miałam dużo szacunku do pracy kasjerki, ale myślałam, że to jednak trochę łatwiejsze – mówi pani Kasia z Mikołowa, która spróbowała swoich sił za kasą przygotowaną przez związkowców.

Jak wskazuje Alfred Bujara, w większości sieci handlowych kasjerki na zeskanowanie jednego produktu mają nieco ponad dwie sekundy. Jeżeli nie wyrobią normy, czeka ich pogadanka z przełożonym, utrata premii, a nawet zwolnienie z pracy. – W trakcie naszej akcji rozdawaliśmy również ulotki z prośbą, aby klienci będąc w sklepie najpierw pakowali swoje zakupy do toreb, a dopiero później za nie płacili. Wtedy pani siedząca za kasą zyskuje kilka sekund na złapanie oddechu. Jeżeli zapłacimy od razu, kasjerka musi zacząć skanować produkty następnego klienta – tłumaczy szef handlowej „S”.

Akcje ulotkowe zostały również zorganizowane w kilkunastu innych miastach w Polsce  m.in. w Gdańsku, Łodzi, Warszawie i Bydgoszczy. W Katowicach przed happeningiem na ul. Stawowej związkowcy odwiedzili kilka supermarketów i wręczyli pracownicom tych sklepów kwiaty.

Dodaj komentarz