Solidar Śląsko Dąbrow

Gdzie kupować podręczniki?

Antykwariat, księgarnia czy wysyłka? – to pytanie na pewno zadają sobie ci rodzice, którzy już sprawdzili ceny szkolnych podręczników. W tym roku szkolnym za komplet nowych książek dla jednego dziecka trzeba zapłacić kilkaset złotych.

Zaskoczyć mogą już ceny podręczników dla uczniów pierwszych, drugich i trzecich klas szkoły podstawowej. Na rynku dostępnych jest kilkanaście tytułów, ale ich koszt jest porównywalny. – Zestaw książek do pierwszej klasy kosztuje od 200 do 250 zł. Do tego musimy doliczyć podręcznik do języka angielskiego – nawet 50 zł i katechizm – wylicza ekspedientka w jednym z antykwariatów w centrum Katowic.

W przypadku najmłodszych dzieci nie ma możliwości odkupienia używanych podręczników, więc jedyną alternatywą pozostaje sprawdzenie cen w księgarniach wysyłkowych. Okazuje się, że warto. Pani Maria, mama siedmioletniej Agatki przyznaje, że podręczniki dla córki zamówiła już na początku wakacji. – Porównałam kilka ofert internetowych i wybrałam najbardziej atrakcyjną. Za książki, które w księgarni kosztują 212 zł zapłaciłam 180 zł. Do tego w promocji zamówiłam podręcznik do języka angielskiego za 20 zł – podkreśla pani Maria. Księgarnia wysyłkowa, o której wspomina, realizuje również zamówienia grupowe, oferując dodatkowe rabaty przy zakupie powyżej 10 takich samych podręczników.

Między zwykłą księgarnią i wysyłkową mogą też wybierać rodzice dzieci, które po wakacjach rozpoczną naukę w czwartej klasie podstawówki. Ze względu na zmianę podstawy programowej nie mają możliwości odkupienia podręczników od starszych uczniów. – Komplet nowych książek do czwartej klasy kosztuje od 400 do 550 zł – dodaje sprzedawczyni w antykwariacie.

Żeby sprawdzić wybieramy jedną z podstawówek w centrum Katowic i drukujemy wykaz podręczników potrzebnych na tym poziomie nauczania. W księgarni obok tejże podstawówki za cały komplet trzeba zapłacić 423 zł. Najdroższa jest książka do języka angielskiego – 42,9 zł oraz ćwiczenia do tego przedmiotu – 40,9 zł. Porównujemy ceny proponowane przez księgarnie wysyłkowe, ale tutaj zaczynają się schody. W ofercie pierwszej firmy znalezionej w internecie brakuje podręcznika do języka polskiego, następna nie ma akurat przyrody, a jeszcze kolejna ćwiczeń do matematyki. Ze względu na różnorodność podręczników szukanie tych właściwych, nie jest łatwe.

W końcu trafiamy na księgarnię wysyłkową, która posiada w swojej ofercie wszystkie podręczniki z listy. Ostatecznie, cena zestawu wynosi 376 zł. Do tego doliczamy koszt przesyłki, który w tym przypadku wynosi
4,5 zł, jeśli płacimy przelewem lub 9,50 zł przy odbiorze paczki.

Oprócz czwartoklasistów nowe podręczniki będę musieli kupić uczniowie, rozpoczynający naukę w pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych, w których również zmieniła się podstawa programowa. Jest to informacja ważna dla rodziców uczniów o rok starszych. Muszą pamiętać, że jeżeli w tym roku szkolnym zainwestują w nowe podręczniki, w przyszłym nie odzyskają ani złotówki, bo nikt nie będzie zainteresowany ich odkupieniem.

Pozostaje jeszcze sprawdzenie różnic w cenach między podręcznikami nowymi i używanymi, dostępnymi w antykwariacie. Pani Anna, mama trzynastoletniej Oli, za komplet podręczników do pierwszej klasy gimnazjum zapłaciła w antykwariacie blisko 400 zł. – Jeszcze trzy lata temu używany podręcznik kosztował średnio około 8 zł, teraz jest to średnio 13,14 zł – mówi pani Anna.

Dla porównania, drukujemy wykaz podręczników do pierwszej klasy gimnazjum, ale obowiązujący w innej szkole i sprawdzamy. Ceny są porównywalne. W antykwariacie w centrum Jaworzna ten drugi zestaw kosztuje 390 zł, a w centrum Katowic 397 zł. Natomiast koszt całego kompletu w księgarni, to kwota 574 zł. Do ceny zestawów wliczony został atlas do geografii – ok. 33 zł, z którego ewentualnie możemy zrezygnować, jeżeli mamy w domu inny.
Agnieszka Konieczny
 

Dodaj komentarz