Solidar Śląsko Dąbrow

Dominik Kolorz: Ta ustawa została napisana przez lobbystów

Tzw. ustawa wiatrakowa została napisana przez lobbystów branży OZE. Wyjątkowa bezczelna wrzutka, która ma uczynić obywateli bezsilnymi wobec koncernów planujących w Polsce budowę farm wiatrowych i innych instalacji odnawialnych źródeł energii – ocenia Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Jak podkreśla Kolorz, w praktyce zapisy tego projektu zezwalają, aby państwo mogło po prostu wywłaszczyć obywatela z jego nieruchomości, jeśli prywatny koncern tę działkę wskaże jako miejsce, w którym chce postawić wiatrak. Również mieszkający w sąsiedztwie nie będą mieli nic do powiedzenia.

– Tak w zasadzie mechanizm przepychania tych zapisów przypomina to, co było robione w czasach rządów PiS. Po pierwsze zapisy dotyczące wiatraków są wrzucone do projektu nowelizacji ustawy dotyczącej wsparcia odbiorców energii. Po drugiej to projekt poselski, czyli taki, który w praktyce nie wymaga konsultacji społecznych. A miało być tak demokratycznie, transparentnie, wszystko miało być konsultowane z obywatelami, tymczasem jak jest widać na tym przykładzie – mówi Dominik Kolorz.

Zwraca też uwagę na precedens dotycząc planowanych w projekcie wywłaszczeń. – O ile wcześniej były one stosowane w zasadzie wyłącznie w przypadku wielkich inwestycji publicznych takich jak budowa dróg, czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, to w przypadku projektu Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi mamy do czynienia z przekształceniem instrumentów prawnych w narzędzia do realizacji interesów prywatnych koncernów – dodaje szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

– Ciekaw jestem, czy prominentni politycy KO i Polski 2050 dadzą się wywłaszczyć, jeśli przyjdzie prywatna firma na ich działkę i powie, że ona sobie tu postawi wiatrak – podsumowuje Dominik Kolorz.

28 listopada posłowie Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi złożyli do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o wsparciu odbiorców energii. Jak się okazało, w dokumencie znalazł się również szereg zapisów gruntownie liberalizujących zasady budowania lądowych farm wiatrowych oraz innych instalacji OZE.

ny