Solidar Śląsko Dąbrow

Dlaczego warto zainwestować w termomodernizację domu

Tylko niewiele ponad 30 proc. Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że brak ocieplenia domów i ich niewłaściwe ogrzewanie, to główne przyczyny niskiej emisji i smogu. Inwestycje w termomodernizację budynków przynoszą także wiele innych korzyści – wzrasta komfort życia domowników, poprawia się stan ich zdrowia.
 
Wielu osobom wydaje się, że jak wymienią w mieszkaniu tradycyjne żarówki na żarówki energooszczędne typu LED, to znacząco zredukują rachunki za prąd. Nic bardziej mylnego. Jak wynika z raportu „Polska Ocieplona”, wykonanego pod koniec zeszłego roku przez firmę GFK Polonia na zlecenie marki ISOVER, koszty oświetlenia stanowią jedynie ok. 3-4 proc. wydatków na energię. Z kolei urządzenia elektryczne odpowiadają za zużycie 6 proc. energii. Najwięcej pieniędzy pochłania ogrzewanie.
 
Przeciętne polskie gospodarstwo w ciągu sezonu grzewczego wydaje na ten cel przeszło 3,8 tys. zł. To blisko 70 proc. środków przeznaczanych na nośniki energii. Tymczasem kompleksowa termomodernizacja budynku, czyli ocieplenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, wymiana drzwi, okien, a także źródła ciepła, może pozwolić na zaoszczędzenie nawet do 70 proc. energii. Niższe koszty ogrzewania, to istotna, ale nie jedyna korzyść płynąca z tego typu inwestycji. Dzięki termomodernizacji poprawia się także jakość życia domowników. W ocieplonym budynku łatwiej jest utrzymać stałą temperaturę, co ma duże znaczenie w budowaniu odporności organizmu i ochrony przed infekcjami. Zmniejsza się także ryzyko rozwoju pleśni, będącej przyczyną wielu chorób, m.in. zapalenia zatok, gardła, czy oskrzeli, a także alergii. Ponadto, izolacja termiczna domu wpływa na jego wyciszenie, chroniąc chociażby przed hałasem ulicznym.
 
Poprawa efektywności energetycznej budynku, to także jeden ze sposobów na walkę ze smogiem. Jak podkreślili autorzy opracowania, ponad 88 proc. emisji pyłu zawieszonego PM 10 ma związek z ogrzewaniem budynków jednorodzinnych. W wyniku tego procesu emitowane są także inne substancje szkodliwe dla zdrowia ludzi i środowiska. Są to m.in. pyły PM5 i PM 2,5 z drobinkami sadzy, dwutlenek siarki, czy metale ciężkie takie jak rtęć, ołów czy kadm. Niska emisja to przede wszystkim efekt palenia śmieciami, odpadami węglowymi i kiepskiej jakości węglem w przestarzałych piecach tzw. „kopciuchach”. Zmniejszając zapotrzebowanie budynku na energię i instalując nowoczesny kocioł na dobrej jakości węgiel, przyczyniamy się do znacznego ograniczenia emisji tych szkodliwych substancji.
 
Kompleksowa termomodernizacja budynku, to inwestycja przekraczająca możliwości finansowe przeciętnego gospodarstwa domowego. Dlatego o środki na ten cel cały czas można się starać w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”, który jest realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna wartość tego projektu to przeszło 100 mld zł, które powinny zostać wydane do 2029 roku. Środki z programu można uzyskać zarówno na ocieplenie budynku, jak i na wymianę źródła ciepła. Jak wskazują eksperci, by taka inwestycja była efektywna najpierw należy przeprowadzić kompleksową izolację termiczną domu, a dopiero potem dobrać piec, o mocy adekwatnej do zapotrzebowania budynku na energię. W tej kolejności zrealizowana inwestycja może pozwolić na zaoszczędzenie nawet do 8 tys. zł.
 
Wnioski o dofinansowanie termomodernizacji budynku w ramach programu „Czyste Powietrze można składać w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przy ul. Wita Stwosza 2, w oddziałach WFOŚiGW w Bielsku-Białej i Częstochowie oraz w 25 gminach woj. śląskiego, z którymi Fundusz podpisał stosowną umowę. Więcej informacji znajduje się w serwisie internetowym WFOŚiGW w Katowicach: www.wfosigw.katowice.pl 
 
Agnieszka Konieczny
 
 
 

Dodaj komentarz