Członkowie „S” angażują się w akcje charytatywne

Dział rozwoju Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” angażuje się nie tylko w działalność związkową, ale także w akcje charytatywne. W październiku, z inicjatywy pracowników biura i związkowców z siemianowickiego żłobka zorganizowana została zbiórka zabawek, gier planszowych i pomocy dydaktycznych, które trafią do żłobków, przedszkoli oraz świetlic środowiskowych.

Pracownicy instytucji podległych samorządom coraz chętniej organizują się w „Solidarności”. Gdy z nimi rozmawiamy, okazuje się, że problemy, z którymi się borykają, są związane nie tylko ze sprawami pracowniczymi, czy niskimi wynagrodzeniami. Żłobki np. nie otrzymują od samorządów środków na zabawki. Muszą je kupować z pieniędzy, które uda im się zaoszczędzić lub prosić rodziców dzieci o wsparcie. Dlatego postanowiliśmy zorganizować zbiórkę zabawek dla Żłobka Miejskiego w Siemianowicach Śląskich – mówi Ksenia Ulanowicz-Sienkiel, kierownik Biura Rozwoju i Promocji Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

Zbiórka trwała przez cały październik, a efekty akcji przerosły oczekiwania organizatorów. Zgromadzone w jej trakcie rzeczy w przyszłym tygodniu zostaną przekazane nie do jednego, a do kilku żłobków oraz do przedszkoli i świetlic środowiskowych. – Dziękujemy organizacjom związkowym, które zaangażowały się w zbiórkę zabawek oraz biurom terenowym śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, szczególnie w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju – dodaje Ksenia Ulanowicz-Sienkiel.

W najbliższych tygodniach związkowe biuro rozwoju zamierza włączyć się w akcję Szlachetna Paczka. 18 listopada wolontariusze zajmujący się tym przedsięwzięciem przedstawią rodziny, które będzie można wesprzeć. – To, ilu rodzinom pomożemy, będzie zależało od liczby organizacji związkowych, które razem z nami zaangażują się w tę akcję. Chcielibyśmy, by było ich jak najwięcej. By rodziny z dziećmi, czy seniorzy znajdujący się w trudnej życiowej sytuacji otrzymali od związkowców i pracowników Zarządu Regionu podarunki, które sprawią, że ich święta będą po prostu lepsze – podkreśla. – Organizacje, które chciałyby razem z nami zaangażować się w tę akcję, prosimy o kontakt – dodaje.

Natomiast na przełomie grudnia i stycznia zorganizowana zostanie zbiórka krwi i będzie to już trzecia tego typu akcja. Pierwsza przeprowadzona została z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Kolejna podczas pandemii. – Na prośbę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zorganizowaliśmy zbiórkę osocza, które wówczas było tak bardzo potrzebne. Mamy nadzieję, że kolejna zbiórka krwi odbędzie się w kilku miejscach równocześnie lub zostanie rozłożona na kilka dni. Liczymy na zaangażowanie biur terenowych – mówi Ksenia Ulanowicz-Sienkiel.

Agnieszka Konieczny