Solidar Śląsko Dąbrow

Cięcia u kooperanta Fiata

W produkującym podzespoły dla tyskiego Fiata zakładzie Denso Thermal Systems trwa przenoszenie pracowników do agencji pracy tymczasowej. – Część ludzi nie zgadza się na pracę na dużo gorszych warunkach. Jeżeli tych pracowników zabraknie, to nasz zakład stanie, a wtedy stanie również Fiat – mówi Mateusz Gruźla, szef Solidarności w zakładzie.

– Od dwóch miesięcy zaprasza się pracowników do kadr i mówi: „Albo rozwiązujemy umowę za porozumieniem stron i przechodzisz do agencji, albo do widzenia” – informuje Mateusz Gruźla. – Liczba tak potraktowanych osób zbliża się już do 20, a do końca roku może ich być nawet 60, bo tylu kończą się umowy. Po nowym roku w kolejce czeka już kolejna setka pracowników. Ludzie są załamani. Przychodzą do mnie samotne matki, osoby z zaciągniętymi kredytami, chorymi dziećmi. Najgorsze jest to, że formalnie wszytko odbywa się w majestacie prawa – dodaje.

Chodzi w tym przypadku o pracowników posiadających umowy na czas określony, którym w związku z końcem obowiązywania tzw. pakietu antykryzysowego, pracodawca musiałby zatrudnić na stałe. Obowiązująca od 22 sierpnia 2009 roku ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców zawiesiła na dwa lata zasadę, według której trzecia umowa o pracę musiała być zawierana na czas nieokreślony. Oznacza to, że pracodawcy mogli nawet przez 24 miesiące zatrudniać pracowników na podstawie wielu, bardzo krótkich umów o pracę na czas określony. Z tego zapisu skorzystało m.in. Denso.

– Pracodawca wzywa pracowników i proponuje im przejście do agencji pojedynczo. Moim zdaniem jest to swego rodzaju badanie gruntu. Około 10 osób już odmówiło i z końcem roku przestaną być pracownikami Denso. Jeżeli na taki krok zdecyduje się większa liczba osób, zakład nie będzie w stanie kontynuować produkcji, bo to są wysoce wykwalifikowani pracownicy, których nie da się zastąpić z dnia na dzień. Jeżeli my staniemy, to Fiatowi po prostu zabraknie podzespołów i wtedy zarówno Denso, jak i Fiat będą miały spory problem – mówi szef zakładowej „S”.

Związkowcy obawiają się, że przenoszenie pracowników do agencji może być wstępem do zwolnień – Wszyscy pamiętają, co kilka miesięcy temu stało się we Fiacie. Tam do agencji, na gorsze warunki zatrudnienia, czyli na tej samej zasadzie co u nas, przeniesiono blisko 500 pracowników. Dziś niewiele z tych osób jeszcze pracuje, ale zarząd Fiata może powiedzieć, że zwolniła ich agencja, a nie on – podkreśla Gruźla.  

Tyska spółka Denso Thermal Systems produkuje deski rozdzielcze oraz podzespoły do wszystkich modeli samochodów produkowanych w Fiat Auto Poland. Firma zatrudnia ok. 500 osób, w tym ok. 160 na czas określony. Średnie zarobki pracowników produkcyjnych wynoszą ok. 1600 – 1700 zł netto.
 

Dodaj komentarz