Solidar Śląsko Dąbrow

Bonus dla pracowników Yazaki

Nawet 1600 zł mogą dorobić dodatkowo w grudniu pracownicy Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie. To efekt porozumienia jakie wynegocjowała zakładowa Solidarność z zarządem spółki.

– Tegoroczny kalendarz układa się tak, że w grudniu w naszym zakładzie miało być tylko 17 dni produkcyjnych. Okazało się jednak, że jeden z naszych kontrahentów zwiększył produkcję, co spowodowało, że przez pięć dni, które były zaplanowane jako wolne, również my musimy prowadzić produkcję. Udało nam się wynegocjować dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników, którzy w te wolne dni przyjdą do pracy – mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca Solidarności w Yazaki Automotive Products Poland.

– Oprócz tego, że za pracę w te dni otrzymają podwójne stawki, przeznaczona został specjalna dodatkowa pula pieniędzy za pracę w każdy z tych dni. Jeśli ktoś przepracuje wszystkie pięć, może dostać w sumie nawet 1600 zł. Z punktu widzenia pracowników to bardzo korzystne rozwiązanie – podkreśla Grabowska.

Mijający 2013 rok pod względem płacowym był bardzo dobry dla załogi mikołowskiego zakładu. W sierpniu po trwającym pół roku sporze zbiorowym i referendum strajkowym podpisano porozumienie płacowe. Solidarność wynegocjowała wzrost stawek zasadniczych o kwoty od 100 do 150 zł brutto od lipca 2013 roku oraz podwyżki w podobnej kwocie od stycznia 2014 roku. Oprócz tego podwyżkę premii świątecznej z 250 do 800 zł netto, a także wzrost o 100 proc. dofinansowania do „wczasów pod gruszą”. Wyższe premie świąteczne już zostały wypłacone wraz z wynagrodzeniem za listopad.

– Dzięki temu porozumienie w styczniu 2014 roku miesięczne wynagrodzenie naszych pracowników będą nawet o 14 proc. wyższe niż rok wcześniej. Pracownicy na pewno odczują w swoich portfelach. Będzie po prostu łatwiej się utrzymać – podkreśla Grabowska. Dobrą informacją jest również fakt, że wzrostowi płac w Yazaki towarzyszy też wzrost zatrudnienia w firmie. – Na początku 2013 roku firma zatrudniała niespełna 1400 osób, teraz jest już nas blisko 2000. Cieszy nas, że część nowo przyjętych pracowników już postanowiła zapisać się do związku, bo widzą, że nasza organizacja skutecznie dba o interesy załogi – dodaje przewodnicząca.

Spółka Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie, której właścicielem jest japoński koncern Yazaki, zajmuje się produkcją samochodowych wiązek elektrycznych.

 

Dodaj komentarz