Solidar Śląsko Dąbrow

251 roboczych i 115 wolnych

2024 rok liczy 366 dni. To rok przestępny, czyli o jeden dzień dłuższy niż zazwyczaj. Ten dodatkowy dzień przypada w ostatnim zimowym miesiącu. Luty w 2024 roku liczy 29 dni. Dni wolnych będziemy mieć w tym roku tyle samo co w 2023 roku, czyli 115. Dni roboczych będzie 251, czyli mamy w tym roku do przepracowania 2008 godzin.

Jak co roku oprócz 26 lub 20 dni urlopu wypoczynkowego oraz weekendów pracownicy będą mogli wykorzystać na odpoczynek i relaks m.in. 13 dni świątecznych. Przy dobrym planowaniu można zyskać kosztem kilku dni urlopu znacznie dłuższe wolne. Niektórzy już z tej możliwości korzystają. 1 stycznia był wolny od pracy, a 6 stycznia, Święto Trzech Króli, przypada w sobotę, więc zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca jest zobowiązany do przyznania pracownikowi w zamian dodatkowego dnia wolnego. Wystarczyło ten dzień odebrać 5 stycznia, wziąć trzydniowy urlop w dniach 2-4 stycznia i tym samym kosztem zaledwie 3 dni urlopu zyskać aż dziewięć dni nieprzerwanego wypoczynku od 30 grudnia do 7 stycznia.

W lutym poza weekendami nie będzie żadnych dni ustawowo wolnych od pracy. W woj. śląskim od 29 stycznia do 11 lutego będą ferie zimowe. To dla części rodziców może oznaczać konieczność uszczuplenia swojej puli urlopowej. Po feriach przez kolejnych kilka tygodni wszystko będzie się toczyć w normalnym, cotygodniowym rytmie, aż do przełomu marca i kwietnia. Wielkanoc przypada 31 marca, Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia. Cztery dni urlopu wypoczynkowego, czyli od 2 do do 5 kwietnia dadzą w sumie dziewięć dni wolnego od 30 marca do 7 kwietnia.

Ostatni wiosenny miesiąc tradycyjnie kojarzy się z długim weekendem. Również dziewięciodniowym. Ustawowo wolne od pracy dni 1 i 3 maja przypadają odpowiednio w środę i w piątek. W wystarczy urlop 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja. Okazja do przedłużonego weekendu pojawi się też pod koniec miesiąca, bo w tym roku Boże Ciało przypada 30 maja. Wystarczy dzień wolnego w piątek 31 maja i mamy łącznie czterodniowy wypoczynek.

Czerwiec i lipiec to miesiące bez dni ustawowo wolnych od pracy, ale za to dobry czas na zaplanowanie dłuższych, wakacyjnych urlopów. W sierpniu obchodzimy Święto Wzniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W 2024 roku 15 sierpnia przypada w czwartek, co oznacza, że jeden dzień urlopu wykorzystany 16 sierpnia daje w sumie cztery dni wolnego.

Wrzesień i październik wraca cotygodniowa rutyna. Żadnych świąt państwowych, żadnych przedłużonych weekendów. Dwa trzydniowe weekendy przypadną w listopadzie, bo Wszystkich Świętych obchodzimy w piątek 1 listopada, a Święto Niepodległości 11 listopada.

Jak styczeń zaczął, tak grudzień kończy. Pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia przypadają w środę i w czwartek. W tym układzie wystarczą trzy dniu urlopu 23-24 grudnia oraz 27 grudnia i rok zamyka się dziewięcioma dniami nieprzerwanego wolnego.

ny