Solidar Śląsko Dąbrow

Miliardy euro publicznej pomocy dla producenta OZE

Niemiecki rząd ratuje Siemens Energy. Firma, która miała napędzać energetyczną transformację, przyniosła w ubiegłym roku 4,6 mld euro strat. Na dodatek, mimo wojny na Ukrainie, koncern wciąż prowadzi interesy z rosyjskim Rosatomem.

Jak donoszą niemieckie media, do spółki Siemens Energy trafi pakiet pomocowy w wysokości 15 mld euro. Negocjacje z rządem federalnym oraz bankami dotyczące wsparcia trwały od października. W ich efekcie 12 mld euro pożyczki dla Siemens Energy mają udzielić instytucje finansowe, a pozostałe 3 mld będą pochodzić od „innych zainteresowanych stron”. Niemiecki rząd ma udzielić gwarancji kredytowej na 7,5 mld euro, co oznacza, że w razie niewypłacalności firmy to państwo weźmie na siebie ciężar spłaty jej długów.

Straty niemieckiego producenta OZE w tym roku szacuje się na ok. 4,6 mld euro. W zeszłym roku Siemens Energy był na minusie wynoszącym 700 mln euro. Jak podaje portal dw.com, gdy w październiku firma wystąpiła do rządu o finansową pomoc, wartość jej akcji spadła o 40 proc. W ciągu jednego dnia spółka straciła 3 mld euro.

Za fatalną kondycję Siemens Energy w największym stopniu odpowiada jego spółka zależna zajmująca się produkcją turbin wiatrowych – Siemens Gamesa. Gigantyczne straty wynikają z kilku powodów. Niemiecka firma przegrywa wyścig konkurencyjny z chińskimi producentami, którzy zdominowali europejski rynek OZE. W sierpniu koncern poinformował również o kłopotach wynikających z podpisania nieopłacalnych umów oraz usterkowości produkowanych turbin.

W ostatnim okresie Siemens Energy ponosi nie tylko finansowe, ale również wizerunkowe straty. Od miesięcy media wytykają firmie, że mimo wojny na Ukrainie wciąż prowadzi ona interesy z Rosatomem, rosyjskim koncernem bezpośrednio kontrolowanym przez Kreml. Krytyka dotyczy przede wszystkim dostarczania Rosji wysokozaawansowanych technologii, które mogą być wykorzystywane zarówno do cywilnych, jak i wojskowych celów.

Co ciekawe, w doniesieniach medialnych dotyczących pakietu pomocowego dla Siemens Energy nie pojawia się w zasadzie wątek legalności takiego wsparcia w kontekście przepisów Unii Europejskiej. Tymczasem gwarancje kredytowe są jedną z form pomocy publicznej, która w UE jest dozwolona wyłącznie w ściśle określonych warunkach. Dodatkowo pomoc publiczna każdorazowo musi być notyfikowana, czyli zatwierdzana przez Komisję Europejską.

Przepisy o pomocy publicznej mają stać na straży wolnego rynku i uczciwej konkurencji w UE. W przeszłości jednak wielokrotnie zdarzało się, że państwowe wsparcie dla przedsiębiorstw było oceniane przez unijne instytucje bardzo różnie w zależności od tego, który kraj je stosował.

Za sztandarowy przykład może posłużyć tu historia bankructwa polskich stoczni. Jedną z głównych przyczyn ich upadku była wymuszona przez Komisję Europejską konieczność zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej. Tymczasem podobne wsparcie udzielane na przestrzeni lat różnym gałęziom przemysłu przez Francję czy Niemcy z reguły nie budziło żadnych zastrzeżeń unijnych instytucji.

and