Wzrosły miesięczne premie w MPO w Jaworznie

O 3 proc. wzrosły premie w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Jaworznie. Dzięki tej podwyżce pracownicy zyskali od 60 do 150 zł brutto miesięcznie.

Wypłatę miesięcznych premii oraz ich coroczną waloryzację przewiduje porozumienie zawarte 6 lat temu pomiędzy kierownictwem spółki a działającymi w zakładzie związkami zawodowymi. Związkowcy wynegocjowali ten dodatek tuż po tym, jak pracodawca postanowił zamrozić płace zasadnicze. – Wypłacane co miesiąc premie mają ludziom rekompensować brak podwyżek stawek zasadniczych. Zgodnie z porozumieniem premia rośnie co roku i tak będzie do czasu, aż osiągnie 20 proc. średniej kwoty płacy zasadniczej z 2011 roku. Wyjątkiem był zeszły rok. Wtedy w zakładzie z finansami było bardzo krucho, bo przegraliśmy duży przetarg. Pojawiło się niebezpieczeństwo zwolnień. Uniknęliśmy ich, bo zgodziliśmy się na zawieszenie premii – mówi Mirosław Żebrowski, szef zakładowej Solidarności.

Jaworznickie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zatrudnia ponad 120 pracowników. Zakład zajmuje m.in. odbiorem i transportem odpadów komunalnych i przemysłowych oraz selektywną zbiórką surowców. Realizuje też usługi całorocznego utrzymania czystości dróg, a także aranżacji i pielęgnacji terenów zielonych.

bea
źródło foto:pixaby.com/CC0