Ruszyło referendum strajkowe w rybnickim szpitalu

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku rozpoczęło się w piątek referendum strajkowe. Jest to odpowiedź związków zawodowych na fiasko mediacji dotyczących podwyżek wynagrodzeń. Uprawnionych do głosowania jest 1290 pracowników. Referendum potrwa do przyszłego piątku.

Spór zbiorowy na tle płacowym trwa w placówce od początku maja. Rozmowy z udziałem mediatora wskazanego przez resort pracy nie doprowadziły do porozumienia stron. Jak mówi Piotr Rajman, przewodniczący Solidarności w rybnickim szpitalu, podczas mediacji pracodawca zaproponował podwyżki wynoszące od 100 do 200 zł brutto miesięcznie. – To zdecydowanie za mało. W naszym szpitalu od ponad dekady nie było znaczącego wzrostu wynagrodzeń, z wyjątkiem niewielkich regulacji płacowych, które wynikały m.in. z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia – podkreśla Rajman.

Spór zbiorowy jest prowadzony przez cztery z pięciu organizacji związkowych działających w placówce.

aga