Postaraj się o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”

19 stycznia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wznowił przyjmowanie wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dzięki niemu właściciele budynków mieszkalnych mogą otrzymać dopłatę do wymiany instalacji grzewczej lub termomodernizację domu.

Program jest skierowany do właścicieli budynków jednorodzinnych. Dofinansowanie mogą otrzymać również właściciele mieszkań wydzielonych w domach jednorodzinnych oraz osoby, które otrzymały zgodę na budowę domu.

Wsparciem objęte są inwestycje związane z montażem nowoczesnych instalacji grzewczych oraz wymianą przestarzałych. Chodzi m.in. o piece węglowe starego typu, tzw. kopciuchy, które są zastępowane przez nowoczesne kotły na węgiel lub biomasę. Dofinansowanie można otrzymać też na założenie ogrzewania gazowego lub elektrycznego. Dodatkowo wsparcie dotyczy montażu instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Równocześnie program „Czyste Powietrze” zakłada dofinansowanie do termomodernizacji budynków mieszkalnych. Inwestycje w tym zakresie mogą obejmować nie tylko ocieplenie domów, ale także m.in. wymianę okien i drzwi.

Od wielkości dochodu
Do najwyższej dotacji wynoszącej do 90 proc. kosztów inwestycji uprawnione są gospodarstwa domowe z miesięcznym dochodem do 600 zł netto na osobę. Takie wsparcie jest uzupełnione pożyczką do 10 proc. wartości dotacji. Wraz ze wzrostem dochodu wysokość dotacji maleje, ale wzrasta wielkość pożyczki. Minimalna dotacja może wynieść do 30 proc. wartości inwestycji, ale w takiej sytuacji pożyczka wzrasta do 70 proc. Jak wynika z informacji przekazywanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pożyczka udzielana jest na preferencyjnych zasadach, a okres jej spłaty nie może przekroczyć 15 lat.

Natomiast właściciele budynków mieszkalnych posiadających prawo do podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, otrzymają nieco niższe wsparcie. Niezmieniona została tylko wysokość dotacji dla gospodarstw domowych, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 600 zł netto. Osobom o wyższych dochodach niższą dotację ma zrekompensować właśnie ulga termomodernizacyjna, która stanowi uzupełnienie programu „Czyste Powietrze”. Dzięki niej od dochodu za 2019 rok będzie można odliczyć do 23 proc. wartości wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją.

Gdzie składać wnioski?
Wnioski o dofinansowanie wymiany instalacji grzewczej i termomodernizację budynku przyjmowane są w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przy ulicy Wita Stwosza 2,w godzinach od 7.30 do 15.30. Można je składać także drogą elektroniczną, korzystając z aplikacji „Portal Beneficjenta” dostępnej na stronie internetowej WFOŚiGW.

103 mld na wsparcie
Program „Czyste Powietrze” ruszył we wrześniu 2018 roku. Rząd szacuje, że w ciągu 12 lat do ponad 4 mln gospodarstw domowych trafią przeszło 103 miliardy zł. Z tej puli na dotacje przewidziano 63,3 mld zł, natomiast budżet na pożyczki ma wynieść 39,7 mld zł.
Tylko od 19 września do końca zeszłego roku Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęły ponad 25 tysięcy wniosków. Do 17 stycznia podpisano ponad 100 umów na kwotę ponad 1 mln zł dofinansowania. Największym zainteresowaniem program cieszy się w województwie śląskim, gdzie w ubiegłym roku złożonych zostało ponad
3,5 tys. wniosków.

Nowe instalacje, czyste powietrze
Program ma doprowadzić do poprawy jakości powietrza poprzez wyeliminowanie możliwości spalania w przestarzałych instalacjach grzewczych złej jakości paliwa, czyli m.in. odpadów węglowych, takich jak muły i flotokoncentraty oraz śmieci. To właśnie podczas spalania kiepskiego paliwa w domach prywatnych i małych kotłowniach do atmosfery przedostaje się najwięcej szkodliwych substancji, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Tymczasem nowoczesny kocioł na najwyższej jakości węgiel emituje do atmosfery do 5 raza mniej pyłu i do 50 razy mniej tlenku węgla.

W województwie śląskim do wymiany może się nadawać nawet 700 tys. przestarzałych pieców węglowych. Jednak zakup nowoczesnych kotłów to wydatek, na który wielu właścicieli domów prywatnych po prostu nie stać. Dlatego program „Czyste Powietrze” jest tak skonstruowany, by najwyższe wsparcie otrzymały osoby o najniższych dochodach.

Izolacja też ważna
Równie ważna jak wymiana instalacji grzewczej jest izolacja budynku mieszkalnego. Bez niej większość ciepła może uciec na zewnątrz. Tym bardziej że wiele domów było budowanych w czasach, gdy nie przywiązywano wagi do odpowiedniej izolacji. Jej brak skutkuje koniecznością spalania większej ilości paliwa, co prowadzi nie tylko do zanieczyszczenia powietrza, ale także podwyższa koszty ogrzewania. Termomodernizacja może przynieść oszczędności w domowym budżecie. Ocieplenie nieruchomości połączone z wymianą okien pozwala na zmniejszenie rocznych rachunków za ogrzewanie nawet do 40 proc.

Agnieszka Konieczny
Źródło foto: pixabay.com/CC0