Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki płac w spółce Marelli w Sosnowcu. W maju pierwsza transza.

W ciągu najbliższych 14 miesięcy wynagrodzenia pracowników firmy Marelli w Sosnowcu wzrosną średnio o 1350 zł brutto. Podwyżka zostanie zrealizowana w trzech transzach. Pierwsza z nich, wynosząca średnio 600 zł brutto, wejdzie w życie w maju. Kolejne transze zostaną uruchomione w przyszłym roku. W styczniu zarobki w zakładzie zwiększą się średnio o 500 zł brutto, a w lipcu 2024 roku o 250 zł brutto.

Przewodniczący zakładowej „Solidarności” Aleksander Jacuniak zaznacza, że są to najwyższe podwyżki w sosnowieckim Marelli od wielu lat. – Właśnie zakończyły się zwolnienia grupowe, w trakcie których odeszło 130 osób. Podwyżki z jednej strony mają zrekompensować pracownikom większą liczbę obowiązków, z drugiej zmotywować ich do pozostania w firmie. Pracodawca nie chce, żeby ludzie sami się zwalniali i próbuje ich zatrzymać – mówi przewodniczący.

Porozumienie dotyczące podwyżek płac działające w firmie związki zawodowe podpisały z pracodawcą 30 marca. Obok wzrostu wynagrodzeń w tym i w przyszłym roku strony uzgodniły też wysokość tegorocznej premii z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wyniesie ona 1600 zł brutto.

Spółka Marelli w Sosnowcu zatrudnia blisko 1400 osób w dwóch zakładach – w zakładzie Marelli Sosnowiec Poland produkującym lampy samochodowe i w Marelli Sosnowiec Poland Green Technology Solutions produkującym tłumiki.

aga
źródło foto:pixabay.com/CC0